W swoim artykule, w którym wyraża własne opinie, a który został zamieszczony w państwowych mediach, przedrukował niemal słowo w słowo liczący 1057 wyrazów komentarz z „The New York Times” w którym wzywa się do zakończenia amerykańskiego embarga nałożonego na ten karaibski kraj.

88-letni schorowany bohater kubańskiej rewolucji, pominął jedynie fragment o zwolnieniu przez hawański rząd więźniów politycznych i współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.
Castro dodał z kolei od siebie, że „NYT” wydaje się stać w opozycji do narodowego interesu, zaś USA zmuszone są mierzyć się z „rosnącymi problemami natury geopolitycznej, ekonomicznej, finansowej i komercyjnej”.
Kuba od lat boryka się ze stagnacją gospodarczą, za którą obwinia amerykańskie embargo, w ramach którego większość firm z USA nie może prowadzić działalności gospodarczej na wyspie
Po raz ostatni na oficjalnym zdjęciu starszy z braci Castro pojawił się w sierpniu, ale regularnie publikuje swoje teksty na kolumnach redakcyjnych wielu gazet.
