CBOS: 28 proc. Polaków dobrze ocenia sytuację w kraju

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-02-2005, 14:43

28 proc. Polaków uważa, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku. Przeciwnego zdania jest 59 proc. badanych, a 13 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

28 proc. Polaków uważa, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku. Przeciwnego zdania jest 59 proc. badanych, a 13 proc. nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Według CBOS, najbardziej optymistycznie postrzegają ogólny rozwój sytuacji w Polsce ludzie z wyższym wykształceniem (41 proc.), respondenci prowadzący samodzielną działalność gospodarczą (42 proc.) oraz uczniowie i studenci (42 proc.).

Z kolei wśród robotników niewykwalifikowanych, bezrobotnych oraz rencistów częstsze są - w porównaniu z innymi grupami - oceny negatywne. Po dwie trzecie badanych z tych grup jest zdania, że sytuacja w naszym kierunku zmierza w złym kierunku.

Jak wynika z badań CBOS, blisko połowa pracujących (47 proc.) określa sytuację swojego zakładu pracy jako dobrą, a niespełna jedna piąta (19 proc.) jako złą. Tak dobrych ocen sytuacji zakładów pracy  CBOS dotychczas w swoich badaniach nie notował.

Połowa respondentów (50 proc.) jest zdania, że sytuacja gospodarcza w kraju jest zła, a tylko 11 proc. badanych uznała, że jest dobra. Z kolei co trzeci ankietowany (33 proc.) uważa, że nie jest ona ani dobra, ani zła; 6 proc. nie miało na ten temat zdania.

Z badań CBOS wynika także, że tylko co dwudziesty badany (5 proc.) ocenił sytuację polityczną w Polsce jako dobrą, a odmienny pogląd wyraziło aż 66 proc. ankietowanych. W ocenie 21 proc. respondentów nie jest ona ani dobra, ani zła, a 8 proc. nie potrafiło wyrazić swojej opinii w tej sprawie.

Jedna czwarta (26 proc.) badanych dobrze oceniła swoje warunki życia w rodzinie i prawie tyle samo ankietowanych (25 proc.) oceniło je jako złe. Blisko połowa (49 proc.) respondentów uważa, że nie są one ani dobre, ani złe.

W przewidywaniach rozwoju sytuacji w Polsce na najbliższy rok, pesymizm niezmiennie przeważa nad optymizmem. Poprawy ogólnej sytuacji w kraju spodziewa się w ciągu najbliższego roku 15 proc. badanych, a pogorszenia 24 proc. respondentów. Natomiast co drugi Polak (50 proc.) nie przewiduje zmian.

Sondaż CBOS został przeprowadzony w dniach 4-7 lutego na 1070-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane