Czytasz dzięki

CBOS: Najbardziej niejasne są poglądy partii na podatki

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-08-2005, 13:55

Najbardziej niejasne dla Polaków są poglądy partii politycznych na kwestie podatkowe - wynika z sondażu CBOS przekazanego w czwartek PAP. Za najbardziej wyraziste uważane są poglądy poszczególnych ugrupowań na temat roli Kościoła w państwie. Według badanych, najbardziej wyrazistą partią jest Liga Polskich Rodzin.

Najbardziej niejasne dla Polaków są poglądy partii politycznych na kwestie podatkowe - wynika z sondażu CBOS przekazanego w czwartek PAP. Za najbardziej wyraziste uważane są poglądy poszczególnych ugrupowań na temat roli Kościoła w państwie. Według badanych, najbardziej wyrazistą partią jest Liga Polskich Rodzin.

Mniej więcej połowa (od 45 proc. do 52 proc. w zależności od ocenianej partii) ma trudności z określeniem stosunku poszczególnych ugrupowań do kwestii podatków. 

Równie niejasne - wynika z sondażu - jest stanowisko partii politycznych wobec prywatyzacji. Od 43 proc. do 49 proc. badanych, w zależności od ocenianej formacji, "nie potrafi jednoznacznie powiedzieć, czy dana partia opowiada się za szybką i realizowaną na szeroką skalę prywatyzacją, czy też przeciwnie - proponuje powolne i bardzo selektywne prywatyzowanie".

Jak wynika z sondażu, jako najbardziej wyrazista postrzegana jest Liga Polskich Rodzin. Najwięcej, bo aż 92 proc. badanych wie, że stosunek tej partii do kwestii aborcji jest negatywny;  85 proc. jest przekonanych, że Liga chce odsunięcia od władzy osób pełniących ważne funkcje polityczne w PRL.

Partia Demokratyczna-demokraci pl. odbierana jest jako zbliżona poglądowo do SdPl, UP i SLD. Zdaniem 64 proc. ugrupowanie to postuluje jak najściślejszą integrację europejską. Przeważa pogląd (68 proc.), że partia ta opowiada się za rozdziałem Kościoła od państwa.

Jeśli chodzi o Platformę Obywatelską to najbardziej wyraziste - zdaniem badanych - są jej poglądy na sprawy dekomunizacji.  68 proc. ankietowanych uważa, że PO opowiada się za zakazem pełnienia ważnych funkcji państwowych przez osoby z nomenklatury PRL-u. 66 proc. badanych jest zdania, że stosunek PO do aborcji jest negatywny. Zdaniem ponad połowy - 58 proc. - Platforma chce rozdziału kościoła od państwa.

PSL oceniane jest jako ugrupowanie popierające pełnienie przez państwo funkcji opiekuńczych - uważa tak 73 proc. badanych. Zdaniem 63 proc. ankietowanych Stronnictwo chce spowolnienia procesów prywatyzacyjnych oraz propaguje stanowczą walkę z bezrobociem (65 proc.).

Według 76 proc. ankietowanych, PiS domaga się odsunięcia od władzy "starej nomenklatury". Respondenci są przekonani także w większości - 75 proc. - że PiS opowiada się przeciwko aborcji. Partia ta jest odbierana przez 62 proc. badanych jako najbardziej zdeterminowana do walki z przestępczością.

Według 83 proc. ankietowanych Samoobrona chce, aby państwo pełniło funkcje opiekuńcze. Zdaniem 77 proc. postuluje podjęcie bezwzględnej walki z bezrobociem. Partia ta - w ocenie 78 proc. badanych - sprzeciwia się szybkiemu tempu prywatyzacji oraz - zdaniem 70 proc. - zacieśnianiu integracji w ramach UE.

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Socjaldemokracja Polska oraz Unia Pracy - według CBOS - odbierane są jako partie niewiele się różniące poglądowo. Stanowisko tych partii w kwestiach gospodarczych, jak i światopoglądowych, jest - zdaniem ankietowanych - bardziej liberalne niż pozostałych ugrupowań. 

SLD, SdPl i UP, w ocenie odpowiednio 44, 43 i 55 proc. badanych, opowiadają się za szybkim tempem prywatyzacji. Nie budzi także wątpliwości ich jednoznaczne poparcie dla rozdziału Kościoła od państwa (odpowiednio 86, 83 i 78 proc.)

Rafał Boguszewski z CBOS wyjaśnił PAP, że sondaż - choć przeprowadzony w kwietniu - przesłano dopiero w sierpniu, ponieważ wymagał głębokiej analizy. Poza tym - dodał - w piątek ośrodek prześle kolejne, podobne badanie przeprowadzone w kwietniu i maju. "Chodziło nam o to, by obydwa komunikaty zostały opublikowane prawie równiecześnie, a ich przeanalizowanie zabrało dużo czasu" - dodał.

Boguszewski tłumaczył, że CBOS uznał, iż dane zawarte w sondażu w ciągu tych miesięcy istotnie się nie zmienią.

 Sondaż przeprowadzono w dniach 1-2 i 9-10 kwietnia, na liczącej 1100 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane