CDU popiera niemiecko-rosyjski Gazociąg Północny

(Marek Druś)
18-10-2006, 19:37

Rządząca w Niemczech CDU chce na najbliższym zjeździe partii przyjąć uchwałę popierającą budowę Gazociągu Północnego, którym po dnie Bałtyku z ominięciem Polski ma popłynąć od 2010 roku bezpośrednio do Niemiec gaz z Rosji.

Rządząca w Niemczech CDU chce na najbliższym zjeździe partii przyjąć uchwałę popierającą budowę Gazociągu Północnego, którym po dnie Bałtyku z ominięciem Polski ma popłynąć od 2010 roku bezpośrednio do Niemiec gaz z Rosji.

W projekcie uchwały dotyczącej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, do której dotarł w środę PAP, znajduje się zdanie: "Popieramy projekt gazociągu bałtyckiego z Rosji do Niemiec jako ważny element bezpieczeństwa energetycznego".

Projekt uchwały będzie przedmiotem dyskusji na posiedzeniu zarządu partii w najbliższy poniedziałek. Zjazd CDU odbędzie się w końcu listopada.

Gazociąg Północny budują od grudnia rosyjski Gazprom oraz niemieckie koncerny E.ON-Ruhrgas i BASF. Decyzje o powstaniu magistrali zapadły podczas kadencji kanclerza Gerharda Schroedera, który po wycofaniu się w listopadzie ubiegłego roku z polityki wybrany został na przewodniczącego Rady Nadzorczej spółki North European Gas Pipeline, odpowiedzialnej za budowę i eksploatację gazociągu.

Polska i kraje bałtyckie sprzeciwiają się powstaniu niemiecko- rosyjskiego gazociągu, który - zdaniem władz w Warszawie - zagraża polskim interesom. Eugeniusz Smolar z Instytutu Spraw Międzynarodowych uważa, że omijający Polskę gazociąg osłabia geopolityczną pozycję Polski.

W projekcie uchwały napisano, że Unia Europejska potrzebuje wspólnej energetycznej polityki zagranicznej, aby móc w tych kwestiach prezentować jednolite europejskie stanowisko. Niemcy powinny - zdaniem autorów dokumentu - zmniejszyć zależność od importu energii. Temu celowi ma służyć dywersyfikacja źródeł energii i rozbudowa kontaktów z krajami południowego Kaukazu oraz krajami arabskimi.

CDU uważa partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi za "istotne dla bytu" Niemiec. Zapowiedziała równocześnie rozbudowanie strategicznego partnerstwa z Rosją. "W dalszej perspektywie dążymy do wspólnoty wartości z Rosją" - czytamy w projekcie uchwały.

Jacek Lepiarz

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / CDU popiera niemiecko-rosyjski Gazociąg Północny