Cena miedzi pod presją

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 08-05-2013, 00:00

Ostatnie informacje na temat nowych restrykcji wobec rynku nieruchomości, dużego zagrożenia ze strony nadmiernie zadłużonych samorządów oraz o „niepisanym” przyzwoleniu władz chińskich na spowolnienie gospodarcze i transformację gospodarki na model oparty o konsumpcję sprawiają, że wzrost w Państwie Środka w najbliższych kwartałach będzie dalej spowalniał. To zaś powinno się najmocniej przełożyć na rynek miedzi, na którym wielkość deficytu lub nadprodukcji zależą niemal tylko od Chin.

Nadpodaż miedzi w scenariuszu dyskontowanym przez rynki powinna wynieść około 450 tys. ton w 2013 i 650 tys. ton w 2014 r. Jej wpływ na rynki jest już widoczny poprzez rosnące zapasy na giełdach towarowych na całym świecie oraz spadające od początku tego roku ceny miedzi. W wyniku rosnącego prawdopodobieństwa scenariusza spadku PKB do poniżej 7 proc. w 2014 r. rynek w niedługim czasie może zacząć oczekiwać nadpodaży nawet powyżej 500 tys. w 2013 r. i 800 tys. w 2014 r.

Ceny miedzi spadły w ostatnich tygodniach poniżej prognozowanego przez nas na koniec roku poziomu 7300 USD. Jednakże rosnące prawdopodobieństwo silniejszego spowolnienia w Chinach, a więc także dużo wyższej nadprodukcji miedzi w kolejnych latach, sprawia, że trwały spadek cen miedzi do poniżej 7000 USD jest dla nas scenariuszem bazowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień XTB DM

Polecane