Cena nie do przebicia

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 26-03-2010, 00:00

Dobrym rozwiązaniem dla ludzi, którym nie przeszkadza mieszkanie z dala od tętniącego życiem centrum stolicy, jest przeprowadzka do Pruszkowa, Piaseczna czy Marek.

W poszukiwaniu spokoju coraz więcej ludzi osiedla się w podwarszawskich miejscowościach. Muszą one jednak spełnić kilka warunków, by sprostać wymaganiom i gustom warszawiaków.

Nie tylko autem

Wielu warszawiaków lub tych, którzy tu przyjeżdżają za pracą, szuka mieszkań i domów w okolicy, do której można dojechać Szybką Koleją Miejską, Warszawską Koleją Dojazdową lub choćby podmiejskimi autobusami. Dwa pierwsze środki transportu mają przewagę, bo nie stoją w korkach, ale — wraz z lawinowo rosnącą liczbą mieszkańców podmiejskich miejscowości — są coraz bardziej zatłoczone i komfort podróżowania jest znikomy.

— Dla decydujących się na zamieszkanie poza miastem lub na jego obrzeżach najlepszym wyborem będzie kupno domu lub działki pod jego budowę. Muszą zrezygnować z łatwych dojazdów do pracy lub szkoły, ale w zamian liczą na zamieszkanie w przyjaznym, spokojnym otoczeniu, najczęściej w pobliżu zielonych terenów lub po prostu na większym metrażu. Opłacalny jest wyłącznie zakup domu na własne potrzeby. Kupno na wynajem jest raczej ryzykowne — twierdzi Agnieszka Górkiewicz, prezes Ober-Haus.

Podmiejskie osiedla muszą jednak zapewniać standard mieszkań i domów nieodbiegający od te- go w stolicy.

Kierunek Pruszków

Coraz więcej deweloperów buduje osiedla mieszkaniowe w Pruszkowie i sąsiednich miejscowościach.

— Działki w Pruszkowie i okolicy nie są jeszcze horrendalnie drogie, co pozwala na sprzedawanie mieszkań po 5-6 tys. za mkw. Ceny w warszawskich dzielnicach znacznie bardziej oddalonych od centrum niż Pruszków i z dużo gorszym połączeniem sięgają 7-8 tys. zł/mkw. Jeszcze w tym roku przy ul. Lipowej w Pruszkowie rozpoczniemy budowę kolejnych 250 mieszkań — zapowiada Piotr Hirny, prezes Hirny BD.

Agro-Man buduje w tym mieście przy ul. Działkowej drugi etap osiedla Twój Parzniew — Miasto Ogród II. Mieszkania o powierzchni od 56,15 do 92,59 mkw. ma oddać do użytku w trzecim kwartale 2011 r. Z kolei na początku 2010 r. Hirny BD skończył prace na osiedlu Pasaż przy Parku w Pruszkowie. W pięciokondygnacyjnym budynku przy ul. Wojska Polskiego są 92 mieszkania o powierzchni od 45 do 198 mkw. Jest tam też stacja uzdatniania wody pitnej. Komfort mają podnosić m.in. drewniane okna o podwyższonej dźwiękoszczelności. Osiedle jest zamknięte i monitorowane.

W sąsiednim Józefosławiu Bouygues Immobilier właśnie oddaje do użytku domy na osiedlu Le Village, ale deweloperzy interesują się także innymi kierunkami. W Starej Iwicznej przy ul. Słonecznej łączącej Piaseczno z Magdalenką Klinkier-Bud zakończył prace przy Osiedlu Słonecznym. Na nabywców wciąż czekają ostatnie z 11 domów zbudowanych przez firmę Wasowscy Developments na Osiedlu Strumykowa przy ul. Strumykowej w Markach.

W okolicach Warszawy rosną kolejne domy i mieszkania. Choć ludzie narzekają na utrudniony dojazd do stolicy, nowych lokatorów będzie przybywało. Bo głównym argumentem, którym kuszą ich deweloperzy, jest niższa niż w stolicy cena.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu