Cena ropy może spaść do 80-90 USD

Przemysław Kwiecień
10-08-2011, 00:00

Ceny baryłki ropy Brent po 6-miesięcznym okresie utrzymywania się powyżej 110 USD, w ciągu ostatniego tygodnia mocno spadła w wyniku pogarszającej się sytuacji makroekonomicznej. Mocnej przecenie surowca w ostatnich dniach sprzyjały przede wszystkim informacje na temat spowalniającego tempa wzrostu gospodarczego na świecie. Tempo wzrostu gospodarczego w USA w II kwartale 2011 r. wyniosło 1,3 proc. (oczekiwano 1,9 proc.). Spadki indeksów PMI dla przemysłu i usług w krajach Strefy Euro (obecnie odpowiednio 50,4 pkt i 51,6 pkt) były większe, niż oczekiwano. Indeks PMI dla przemysłu w Chinach spadł poniżej 50 pkt (do 49,3 pkt, najniżej od 12 miesięcy). W pozostałych krajach BRIC indeks PMI dla przemysłu spadł do wartości z 2009 r.

Zwyżkom notowań ropy nie sprzyja także średniookresowa sytuacja fundamentalna. Zapasy surowca, benzyny i destylatów w USA są powyżej średniej z ostatnich 8 lat. Mimo problemów z podażą surowca w I kwartale 2011 (kryzys w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie) jego dostawy nie uległy tak dużym zakłóceniom, jak przewidywali inwestorzy, którzy wywindowali ceny ponad 120 USD za baryłkę. Na tle ostatnich sygnałów o spowolnieniu tempa wzrostu gospodarczego na świecie, prognozy wzrostu popytu w 2012 r., zaprezentowane w lipcu przez grupę OPEC, wydają się nadmiernie optymistyczne. Poprawie bilansu na rynku ropy sprzyjać może także częściowy powrót na rynek ropy ze źródeł w Libii (wydobycie surowca w tym kraju spadło w I półroczu 2011 r. o ponad 1,3 mb/d). Czynnik ten jest jednak mocno niepewny i pozostaje kwestią otwartą, ze względu na toczącą się w tym rejonie wojnę.

W najbliższych miesiącach oczekujemy dostosowania się cen ropy do spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego na świecie (rynki nie uwzględniają jeszcze w pełni tego czynnika). Spadek cen ropy w okolice 80-90 USD za baryłkę jest możliwy w wyniku spadku długich pozycji spekulacyjnych. To zwiększyłoby szansę na powrót globalnej gospodarki na ścieżkę wzrostu. Zagrożeniem dla scenariusza głębszego spadku cen w najbliższych miesiącach może być decyzja Fedu o uruchomieniu kolejnego programu skupu obligacji, gdyby doprowadziła ona do dalszej deprecjacji dolara.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cena ropy może spaść do 80-90 USD