Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 28-11-2022, 12:54
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania ropy naftowej w ostatnich dniach dynamicznie zniżkowały. Spadkowy jest również początek bieżącego tygodnia – przynosi on spadek notowań ropy naftowej do najniższych poziomów od pierwszej połowy stycznia br. Tym samym, ceny ropy poruszają się już blisko tegorocznych minimów, właśnie z początku stycznia – wycena ropy Brent nieznacznie przekracza 81 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI poruszają się w rejonie 74 USD za baryłkę.

W centrum uwagi na rynku ropy naftowej jest obecnie trudna sytuacja w Chinach – kraj ten wprowadza nowe restrykcje pandemiczne na skutek nadal rosnącej liczby potwierdzonych przypadków Covid-19. Jednocześnie, w kraju tym coraz częściej pojawiają się protesty przeciwko lockdownom, które przecież już od wielu miesięcy podkopują sytuację gospodarczą Chin.

Obecnie ewidentnie inwestorzy rozgrywają obecną sytuację na rynku, wskazującą na sporą produkcję ropy przy coraz słabszym popycie. O ile presja na spadek cen jest wyraźna to najbliższe dni na rynku ropy będą intensywne i mogą przynieść wiele zwrotów akcji.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Po pierwsze, już 4 grudnia rozszerzony kartel OPEC+ podejmie decyzję w sprawie limitów produkcji ropy naftowej od stycznia. Chociaż pojawiały się spekulacje, że OPEC+ może zwiększyć produkcję, to w wypowiedziach przedstawicieli krajów tej organizacji przewijały się raczej sugestie utrzymania dotychczasowych limitów, a nawet ich kolejnego cięcia. To drugie z pewnością byłoby dla rynku pewnym zaskoczeniem i szansą na odbicie cen w górę.

Po drugie, już 5 stycznia wchodzi w życie zakaz importu ropy naftowej z Rosji do Unii Europejskiej (z pewnymi wyjątkami, dotyczącymi głównie Węgier). Chociaż niewątpliwie jest to przełomowe wydarzenie, to jednak było zapowiadane od kilku miesięcy, a wiele państw UE i tak od dłuższego czasu nie importuje ropy z Rosji lub znacząco ogranicza handel. W rezultacie, sankcje mogą obecnie już nie mieć istotnego wpływu na notowania ropy naftowej.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane