Cena ropy naftowej przy tegorocznych minimach

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy
opublikowano: 06-12-2022, 10:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej pokazuje, że ceny tego surowca nadal są wyjątkowo podatne na przeceny. Wczorajsza sesja udowodniła, że inwestorzy wręcz poszukują pretekstu do tego, aby zepchnąć notowania ropy niżej. Taki pretekst znaleźli – a były nim dobre dane dotyczące sektora usług w Stanach Zjednoczonych.

Luke Sharrett/Bloomberg

Wczorajsze dane makro z USA faktycznie okazały się lepsze od oczekiwań. Najmocniej zaskoczył odczyt indeksu ISM dla usług, jednak także indeks PMI dla usług oraz dynamika zamówień w przemyśle były wyższe niż spodziewane odczyty. To wszystko przełożyło się na spekulacje dotyczące możliwości odważniejszych działań Rezerwy Federalnej w grudniu. Dobre odczyty makro uzasadniają bowiem solidną podwyżkę stóp procentowych w USA w ramach walki z inflacją – a ta z kolei prawdopodobnie przyczyniłaby się do głębszego spowolnienia gospodarki amerykańskiej i mniejszego popytu na paliwa.

Co ciekawe, na razie inwestorzy relatywnie neutralnie przyjęli kwestię wprowadzonego wczoraj embargo na import ropy naftowej drogą morską do Unii Europejskiej oraz na wprowadzenie limitu cenowego na potencjalnie importowany surowiec z Rosji. Mimo że Rosja zagroziła zaprzestaniem eksportowania ropy w miejsca, które przychylą się do limitów, to nie jest to traktowane jako zaskoczenie, bowiem taki scenariusz był brany pod uwagę przez inwestorów.

W rezultacie, wczoraj ceny ropy naftowej zniżkowały o ponad 3%, docierając do okolic tegorocznych minimów. Cena ropy WTI spadła do rejonu 77 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent do okolic 83 USD za baryłkę. Te poziomy w krótkoterminowej perspektywie służą jako wsparcie, które może zatrzymać, przynajmniej na chwilę, zniżkę cen ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane