Cena ropy rośnie

PAP
24-10-2011, 08:49

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną po weekendowym spotkaniu liderów w sprawie rozwiązania kryzysu zadłużenia w Europie. Lepsze dane napłynęły też z Japonii, o eksporcie we wrześniu - podają maklerzy.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku drożeje o 52 centy do 87,92 USD.

Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 54 centy do 110,10 USD za baryłkę.

Przywódcy strefy euro osiągnęli postęp ws. pakietu antykryzysowego, w tym wzmocnienia funduszu ratunkowego dla strefy euro EFSF. Przewodniczący Herman Van Rompuy zapewnił na zakończenie szczytu w niedzielę wieczorem, że porozumienie będzie sfinalizowane w środę.

W Brukseli odbędzie wówczas kolejny szczyt strefy euro, na którym przywódcy podejmą ostateczną decyzję ws. metody wzmocnienia Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej (EFSF), głównego instrumentu, jakim dysponuje strefa euro - tak by powstrzymać rozlewający się z Grecji na Włochy czy Hiszpanię kryzys zadłużenia.

Zwiększenie EFSF może z obecnej zdolności pożyczkowej w wysokości 440 mld euro być nawet do 1-2 bln euro poprzez tzw. lewarowanie, czyli zwiększanie możliwości kapitałowych funduszu bez zwiększenia jego środków z kasy państw strefy euro.

Wstępnie uzgodniono już, że należy podwyższyć z 5 do 9 proc. wskaźnik płynności kapitałowej, konieczny do spełnienia przez banki, by zdały nowe, ostrzejsze testy wytrzymałości, które przeprowadzi Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) w bankach kluczowych dla unijnego systemu bankowego.

Eurogrupa wstępnie zgodziła się też, że trzeba "znacznie" podnieść wkład banków w program ratunkowy dla Grecji.

Unijni partnerzy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na czele wezwali też w niedzielę Włochy do bardziej zdecydowanego i wiarygodnego ograniczania długu, tak by kryzys zadłużenia euro nie rozlał się na ten kraj, destabilizując poważnie strefę wspólnej waluty.

Szczyt eurogrupy odbył się w niedzielę po szczycie Rady Europejskiej, w którym brali udział liderzy wszystkich 27 państw UE. Na tym szczycie uzgodniono m.in., że strefa euro ma się dalej integrować - wzmocni zarządzanie gospodarcze i dyscyplinę finansów publicznych.

W poniedziałek natomiast inwestorzy poznali już dane z Japonii - o eksporcie we wrześniu 2011. Eksport wzrósł w ub. miesiącu o 2,4 proc. rok do roku, bo zwiększyło się zapotrzebowanie na auta i części samochodowe - poinformowało Ministerstwo Finansów Japonii. Analitycy spodziewali się we wrześniu wzrostu eksportu rdr o 1 proc.

W piątek ropa w USA na NYMEX zdrożała o 1,6 proc. do 87,40 USD/b, najwyższego poziomu zamknięcia od 18 października. W tym roku ropa na NYMEX staniała o 3,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Cena ropy rośnie