Cena wystawy

Urszula Zalewska
28-11-2005, 00:00

Są pieniądze na wsparcie udziału w targach — 170 mln zł. Niestety, biurokracja nie ułatwia dostępu do dotacji.

Dotacje w ramach działania 2.2.2 SPO Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw przeznaczone są dla firm biorących udział w zagranicznych wystawach lub targach. Maksymalny poziom dotacji na udział w takich imprezach to 20 tys. zł. Jeśli przedsiębiorstwo u-czestniczy w misji gospodarczej, może liczyć na refundację kosztów do 7 tys. zł. Dofinansowaniem objętych jest ponad 600 imprez w wielu krajach.

— Podpisane umowy opiewają na 3,5 mln zł. To niewielka część ze 170 mln zł zarezerwowanych na wsparcie uczestników targów i misji. Wciąż do rozdysponowania jest 75 proc. tej kwoty — mówi Hanna Kusiak, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Zagranicznych i Programów Eksportowych w Ministerstwie Gospodarki.

Jej zdaniem, przyczyną tak słabego wykorzystania środków jest niedbałość przedsiębiorców przy wypełnianiu wniosków. Ponad połowa została odrzucona, ponieważ wpłynęły po terminie. Brakowało w nich też wymaganych załączników.

Zaś Bożena Wróblewska, prezes Centrum Promocji Krajowej Izby Gospodarczej, twierdzi, że to procedury utrudniają przedsiębiorcom dostęp do finansowania promocji na rynkach zagranicznych.

— Skomplikowane wnioski, ogromne ilości dokumentów i długie oczekiwanie na zwrot wydatków. Kilka współpracujących z nami firm czeka na refundację od sierpnia 2004 r. — mówi Bożena Wróblewska.

Hanna Kusiak zaś zapewnia, że wszystkie wnioski z 2004 r. zostały już zweryfikowane, a wypłaty dla beneficjentów uregulowane.

Bożena Wróblewska jednak zachęca przedsiębiorców, by ubiegali się o dotacje. Pod koniec września rozszerzono listę wydatków kwalifikowanych. Firma wybierająca się na targi może liczyć na zwrot nie tylko kosztów wynajęcia powierzchni wystawienniczej i opłaty rejestracyjnej, ale także przygotowania materiałów promocyjnych i transportu niezbędnych eksponatów wraz z kosztami ubezpieczenia i odprawy celnej. Refundacją objęte są koszty przejazdu i zakwaterowania jednego pracownika. Firma może liczyć na zwrot wydatków związanych z promocją firmy — nie tylko z przygotowaniem folderów i ulotek, ale wynajęciem sali, sprzętu multimedialnego i tłumaczy.

Nabór wniosków o dotacje jest ciągły. Chętni muszą jednak pamiętać, że dokumenty należy złożyć minimum 12 tygodni przez rozpoczęciem misji i 14 tygodni przed terminem targów i wystaw.

Hanna Kusiak przekonuje, że cały czas trwają prace na skróceniem procedury. Zapowiada, że skrócony o połowę okres między terminem aplikacji a imprezą zacznie obowiązywać od 2006 r.

Podkreśla, że koniec 2006 r., kiedy kończy się bieżąca unijna perspektywa budżetowa, nie oznacza końca wypłat dotacji.

— W ramach bieżącego budżetu będzie dofinansowywany udział w imprezach, które odbędą się w latach 2007-08. Warunek to podpisanie umowy do końca listopada 2006 r. — mówi Hanna Kusiak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Zalewska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu