Cena zdrowia

Urszula Światłowska
16-12-2004, 00:00

Rynek prywatnych przychodni się rozwija, klienci zaś mają wybór pomiędzy coraz bardziej atrakcyjnymi ofertami.

Przyczyna rozwoju jest prosta: zapotrzebowanie na nowoczesne usługi rośnie znacznie szybciej, niż przeobrażają się publiczne placówki. W sierpniu 2003 roku według raportu „Rynek usług medycznych” w rejestrze zakładów opieki zdrowotnej było ponad 7 tys. placówek publicznych, a prywatnych prawie dwa razy więcej. Wciąż jednak z prywatnej służby zdrowia korzysta mniej Polaków niż z publicznej. Według badań CBOS, między sierpniem a październikiem 2003 zaledwie 6 proc. leczyło się tylko prywatnie, 15 proc. —prywatnie i w ramach ubezpieczenia, a 47 proc. — tylko w ramach ubezpieczenia.

Najwięcej pakietów w prywatnej służbie zdrowia wykupują firmy dla swoich pracowników. Według Marcina Halickiego, prezesa Lux Medu, rynek usług medycznych dla firm będzie się wciąż dynamicznie rozwijać, bo opieka medyczna przestaje być uważana za niezwykły bonus, stając się standardem oczekiwanym przez pracowników. Teraz specjaliści przewidują gwałtowny wzrost sprzedaży pakietów indywidualnych. Te bowiem stają się coraz tańsze, a zatem bardziej dostępne. Dlatego osoby, które mogą sobie na to pozwolić, uciekają do niepublicznych przychodni. Ale nie oznacza to, że kupują wszystko bez zastrzeżeń. Wręcz przeciwnie.

— Oferta jest szyta na miarę, zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych. W tej chwili zdecydowaliśmy się wprowadzić program obejmujący nawet możliwość leczenia w USA — mówi Marcin Malinowski z centrum Medicover.

Zadowolony pacjent zostanie, a później przyprowadzi rodzinę i przyjaciół, a to się zawsze opłaca. Dlatego firmy prześcigają się w podnoszeniu jakości usług. Bowiem pacjent to klient. Mając w ręku swoją składkę plus własne pieniądze w kieszeni, wybiera między prywatną a państwową służbą zdrowia — i między konkurentami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Światłowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cena zdrowia