Centrum Klima bliżej emisji

ANP
opublikowano: 17-09-2009, 00:00

We wrześniu spółka może opublikować prospekt dotyczący nowej emisji.

We wrześniu spółka może opublikować prospekt dotyczący nowej emisji.

Centrum Klima, czołowy krajowy producent i dystrybutor systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, czeka na zatwierdzenie prospektu. W planach ma nową emisję nie więcej niż 3 mln akcji z wyłączeniem prawa poboru.

— Ofertę chcemy zamknąć do października — mówi Marek Perendyk, prezes Centrum Klima.

Jest spokojny o powodzenie oferty, bo poprawia się koniunktura na giełdzie. Na poniedziałkowej sesji Centrum Klima była liderem wzrostów. Za akcje płacono nawet 23,80 zł, a ostatecznie sesję spółka zakończyła na 18-procentowym plusie. Przez kolejne dwie sesje akcje taniały. W środę do 18,86 zł na zamknięciu.

Według prezesa, poniedziałkowe wzrosty mogą być skutkiem działań spekulacyjnych.

— W ostatnich dniach nie wydarzyło się w spółce nic, co uzasadniałoby tak istotną i gwałtowną zmianę — wyjaśnia Marek Perendyk.

Pieniądze uzyskane z giełdy pozwolą sfinansować wartą 35 mln zł inwestycję. Spółka chce postawić halę w Wieruchowie pod Warszawą, dzięki której potroi moce produkcyjne.

— Budowa mogłaby ruszyć w styczniu. Dziś rozwój firmy jest ograniczony możliwościami wytwórczymi, a nie liczbą zamówień. Tych mamy coraz więcej, zwłaszcza za granicą. Wynika to z poprawy sytuacji na rynkach europejskich, m.in. w Irlandii czy Niemczech — dodaje szef spółki.

W tym roku eksport przyniesie 25 proc. przychodów, a docelowo 45 proc. Po półroczu sięgnął 22,9 proc.

Według prezesa, marże na eksporcie produktów własnych są czterokrotnie wyższe niż w sprzedaży krajowej.

— Ceny produktów w branży wentylacji i klimatyzacji rosną. Największe spadki obserwowaliśmy na przełomie roku. Teraz wszyscy podnoszą ceny — dodaje Marek Perendyk.

Po półroczu przychody spadły o 7,53 proc., do 35 mln zł r/r, i zysk netto o 26,52 proc., do 3,27 mln zł r/r.

— W III kw. wynik netto powinien być na porównywalnym lub lepszym poziomie niż w takim samym okresie 2008 r. — mówi prezes.

W 2008 r. spółka nie publikowała wyników z III kw. w związku z przenosinami z NewConnect na rynek główny. Wyniki z III kw. poda 13 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu