Centrum Klima na fali

ANP
opublikowano: 18-01-2010, 00:00

Choć rynek wciąż jest trudny, spółka liczy na wzrosty. Największe nadzieje pokłada w eksporcie.

Choć rynek wciąż jest trudny, spółka liczy na wzrosty. Największe nadzieje pokłada w eksporcie.

Władze Centrum Klimy, dystrybutora i producenta systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, podtrzymują prognozę na lata 2009 i 2010.

— Rynek jest trudny, ale konsekwentna realizacja strategii pozwala osiągnąc stabilne wyniki i uniezależnić się od wahań koniunktury. Sprzedaż w czwartym kwartale 2009 r. była nieznacznie lepsza niż zakładana w prognozie. Nie widzę tendencji spadku marż, więc zakładam, że plan zostanie wykonany — zapewnia Marek Perendyk, prezes Centrum Klimy.

Spółka celowała w minionym roku w 70,6 mln zł przychodów i 7,0 mln zł zysku netto. Po trzech kwartałach wypracowała odpowiednio 53,96 mln zł i 5,09 mln zł. Wyniki z ostatniego kwartału zamierza opublikować za około dwa miesiące.

— Ten rok poświęcimy na budowanie potencjału firmy. Nie ma zagrożenia dla realizacji zakładanych przychodów na 2010 r. [78,2 mln zł — przyp. red.] — zapewnia Marek Perendyk.

Pomóc ma sprzedaż zagraniczna, która w minionym roku przyniosła około 25 proc. przychodów. Spółka chwali się pozyskaniem kolejnych klientów we Francji, Belgii, Czechach i Słowacji oraz wejściem m.in. do Słowenii. Eksportuje już do ponad 20 krajów. Nadal jej największym zagranicznym rynkiem jest Belgia (ponad 27 proc. eksportu).

— Rynek zagraniczny szybciej ożywa niż Polski. Mamy więcej zamówień i zauważamy znaczny wzrost popytu. Spodziewam się, że w tym roku eksport sięgnie 30 proc. przychodów, a docelowo 40-45 proc. Chcemy go zwiększać, m.in. wprowadzając nowe produkty — dodaje szef Centrum Klimy.

Przychodom pomoże także spodziewany wzrost cen.

— W tej branży wiele produktów importuje się z Azji, a tam ceny mocno rosną. Drożeją surowce: miedź i aluminium. Dlatego spodziewam się podwyżek o 10-15 proc. w Europie już pod koniec I kwartału 2010 r. — uważa Marek Perendyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane