Ceny będą rosnąć

Urszula Stosio
02-01-2002, 00:00

W poniedziałek na rynku wtórnym papierów skarbowych zawierano niewiele transakcji. Pod koniec dnia rentowność obligacji dwuletnich (OK1203) wyniosła 9,94 proc. Rentowność obligacji pięcioletnich (PS1106) ukształtowała się na poziomie 9,66 proc. , a dziesięcioletnich (DS1110) 8,82 proc.

Na styczniowych przetargach Ministerstwo Finansów zamierza zaoferować bony skarbowe za 5,4 mld zł, czyli nieznacznie więcej niż 5,3 mld zł zaoferowanych na przetargach grudniowych. MF zaoferuje obligacje o wartości 5,5-6,5 mld zł. Oferta dotyczy obligacji dwuletnich i pięcioletnich (przetarg 9 stycznia) i 10-letnich zerokuponowych (16 stycznia) . Szczegółowa oferta ogłaszana będzie na dwa dni robocze przed przetargiem. W grudniu resort oferował obligacje o wartości 2,9 mld zł. Mimo dużej podaży uważamy, że MF uda się sprzedać papiery po wysokich cenach.

W pierwszych miesiącach 2002 roku powinien utrzymać się pozytywny sentyment wśród inwestorów do polskiego rynku, co będzie skutkowało wzrostem cen papierów. Czynnikiem, który może wpłynąć na wzrost niepewności na rynku będą bardziej radykalne naciski na Radę Polityki Pieniężnej.

W wyniku zwiększonej podaży papierów, a z drugiej strony oczekiwań na redukcje stóp procentowych spodziewamy się spłaszczenia krzywej i wzrostu cen krótkich obligacji. Długi koniec krzywej nie powinien cieszyć się wielkim zainteresowaniem inwestorów.

W najbliższy czwartek odbędzie się pierwsza w nowym roku aukcja obligacji skonwertowanych. Na przetargu wystawione zostaną papiery o łącznej wartości nominalnej 300 mln zł. Papiery te mają zapadalność 22 grudnia 2002 roku, a ich kupon wynosi 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Stosio

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ceny będą rosnąć