Ceny mieszkań pójdą w górę

Patrycja Otto
30-09-2003, 00:00

Z całą pewnością należy spodziewać się wzrostu cen nieruchomości. Będzie to związane nie tyle z samym przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, co z działaniem naturalnych mechanizmów rynkowych, które akurat zbiegają się z akcesją. Chodzi mianowicie o zauważalne od pewnego czasu wyrównywanie się popytu i podaży na nieruchomości. Ożywienie było widoczne szczególnie na jesiennych targach nieruchomości. Potwierdzają je również pośrednicy w obrocie nieruchomościami, do których zgłasza się większa liczba osób poszukujących mieszkań na rynku wtórnym.

Ożywienie obserwują też inwestorzy, którzy przyspieszają decyzje o realizacji nowych projektów. Można zatem stwierdzić, że czasy, kiedy w Polsce obowiązywały niskie ceny nieruchomości, mamy już za sobą. Teraz będą one coraz wyższe. Mieszkania nie powinny jednak zdrożeć więcej niż o kilkanaście procent.

Z drugiej strony, aby nastąpił wyraźny wzrost cen, musi zaistnieć wysoki popyt przy niezmienionej podaży. Trudno spełnić ten warunek, który w efekcie będzie czynnikiem hamującym. Po pierwsze nie uważam, by po akcesji Polski obywatele krajów unijnych masowo wykupywali nieruchomości. Po drugie należy się spodziewać emigracji Polaków z kraju w celu poszukiwania lepiej płatnej pracy. Zatem popyt powinien utrzymać się na niezmienionym poziomie. Inaczej może być w przypadku podaży. Już teraz oferta rynkowa uzupełniania jest o coraz to nowe projekty mieszkaniowe. Wiele zależy również od tego, kiedy Polska przystąpi do strefy euro. Wraz ze zmianą waluty nastąpi kolejny wzrost cen. Dotyczyć on będzie jednak nie tylko nieruchomości, ale i innych segmentów gospodarki. W tym przypadku wzrost cen nie będzie tak bardzo odczuwalny, ponieważ zostanie on zrównoważony podwyżką wynagrodzenia.

Adam Polanowski

właściciel agencji nieruchomości Polanowscy w Warszawie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Patrycja Otto

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Ceny mieszkań pójdą w górę