Ceny nadal spadają

Burza Piotr
15-02-1999, 00:00

Ceny nadal spadają

P ubiegłym tygodniu na rynku papierów wartościowych praktycznie nie odnotowano obecności zagranicznych inwestorów. Na poniedziałkowym przetargu bonów skarbowych, mimo dwukrotnie wyższego popytu na 600 mln zł oferty Ministerstwa Finansów, rentowności 52-tygodniowych bonów wzrosły o 7 pkt. od poprzedniego przetargu. Większy popyt natomiast był na bony o krótszej zapadalności. Natomiast na rynku wtórnym panował marazm. W poniedziałek duży polski bank pozbył się znacznej ilości obligacji. Transakcje jednak były zawierane wyłącznie między polskimi bankami.

WE WTOREK na fali spadku wartości złotego polskie banki pozbywały się papierów wartościowych. Rentowności 52- tygodniowych bonów skarbowych poszły w górę do 11,20/11,40 proc. Przy znacznym spadku cen na rynku obligacji banki zaporowo rozszerzyły widełki cenowe między ceną kupna i sprzedaży.

Środa nie przyniosła większych zmian. Na rynku wtórnym bonów skarbowych polskie banki pozbywały się małych pakietów, prawdopodobnie aby nie obniżyć bardziej i tak już niskich cen. Nie było też większych ruchów na rynku obligacji, a inwestorzy zagraniczni nadal nie byli aktywni. W środę odbył się przetarg obligacji 10-letnich o zmiennym oprocentowaniu. Na ofertę Ministerstwa Finansów wynoszącą 300 mln zł inwestorzy zgłosili popyt wysokości 733,7 mln zł. Resort zdecydował się na sprzedaż wszystkich walorów. Średnia ważona cena za jedną obligacje została ustalona na 1000,76 zł.

W CZWARTEK na rynku nic nie przyniosło przełomu, a banki polskie, które liczyły, że niska cena złotego spowoduje większe zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskimi papierami, same zaczęły się ich pozbywać. W piątek na rynku panował marazm. Mimo że w piątek banki przejawiają małą aktywność —ubiegły był prawie beztransakcyjnym dniem.

Na dzisiejszym przetargu MF zaoferuje bony 13- i 26-tygodniowe po100 mln zł, a 52-tygodniowe za 500 mln zł. Eksperci przewidują znaczny wzrost rentowności 52-tygodniowych bonów do 11,50 proc.

Piotr Burza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Burza Piotr

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Ceny nadal spadają