Ceny nie drgnęły

GN,JKW
opublikowano: 23-12-2009, 00:00

W listopadzie inflacja bazowa wyniosła zero. W ujęciu rocznym wzrosła poniżej prognoz.

W listopadzie inflacja bazowa wyniosła zero. W ujęciu rocznym wzrosła poniżej prognoz.

Szykujący święta nie muszą się łapać za portfele. Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii (czyli kategorii niezależnych od krajowej polityki pieniężnej) wyniosła 2,8 proc. — wyliczył Narodowy Bank Polski. To mniej niż oczekiwali analitycy (2,9 proc.). W ujęciu miesięcznym ceny liczone w inflacji bazowej nie zmieniły się. Wskaźnik inflacji po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych spadł do 3,6 z 3,8 proc. miesiąc wcześniej.

Indeks cen towarów i usług (CPI) liczony przez GUS wyniósł 3,3 proc. Co więcej, ekonomiści prognozują dalszy spadek inflacji — zarówno tej z cenami energii i żywności, jak i bez nich. A to znaczy, że Rada Polityki Pieniężnej nie musi obawiać się inflacji, więc nieprędko zobaczymy podwyżki stóp procentowych. Analitycy sądzą, że jeżeli w przyszłym roku zobaczymy jakiekolwiek ruchy, to będą niewielkie i zostaną wprowadzone dopiero w ostatnich miesiącach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN,JKW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu