Ceny ropy przekroczą 60 USD

opublikowano: 27-09-2017, 15:46
aktualizacja: 27-09-2017, 15:50

Widoczne w strukturze terminowej kontraktów na ropę zjawisko backwardation sugeruje, że w niedalekiej przyszłości notowania surowca brent przekroczą 60 USD za baryłkę, zapowiada bank UBS.

Zobacz więcej

Ropociąg w USA

Bloomberg

W środę za baryłkę ropy brent z dostawą w listopadzie płaci się na giełdzie ICE 58,29 USD. Im później wygasają kontrakty, tym niższa cena surowca. Ropa dostarczana w lutym kosztuje już 57,38 USD, a w maju 56,98 USD. To tzw. zjawisko backwardation, zgodnie z którym przy późniejszej dostawie surowiec powinien być tańszy, między innymi ze względu na koszt jego przechowania do tej daty przy zakupie już dzisiaj. Zjawisko backwardation pomoże wypchnąć ceny ropy powyżej 60 USD za baryłkę, pisze w nocie do klientów Giovanni Staunovo, analityk UBS.

„Benchmarkowe kontrakty [czyli będące punktem odniesienia dla całego rynku – red.], powinny przyciągać zainteresowanie inwestorów dzięki zyskom z ich rolowania” – tłumaczy specjalista.

Backwardation, które w teorii jest charakterystyczne dla rynku, na którym utrzymują się niedobory, dobitnie świadczy o tym, że OPEC jest bliski zrównoważenia rynku, dodaje Giovanni Staunovo. Tymczasem firma doradcza Facts Global Energy zwraca uwagę na wpływ, jaki na rynek surowca będzie miało dopuszczenie w Arabii Saudyjskiej kobiet do prowadzenia samochodów. Zaledwie 10-procentowe zwiększenie ruchu przełoży się na wzrost saudyjskiego popytu na benzynę o 60 tys. baryłek dziennie, oblicza FGE. Tymczasem od 2005 saudyjskie zużycie ropy niemal podwoiło się.

Jednak zdaniem Juliana Lee, komentatora Bloomberga, dojście cen ropy do pułapu 60 USD może być dla OPEC niebezpiecznym momentem. Uczestniczący odbywającej się w Singapurze konferencji branżowej traderzy i menedżerowie bardziej podkreślają wpływ, jaki na rynek ma stan globalnej gospodarki niż skutki cięć produkcji przez OPEC. Założenie dojścia cen do 60 USD tylko za sprawą polityki OPEC byłoby błędem, ocenia Julian Lee.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu