Ceny ropy wzrosły z powodu spadku zapasów w USA

EMRELPOL
01-08-2001, 14:07

LONDYN (Reuters) - Ceny ropy wzrosły w środę, bo z opublikowanego we wtorek wieczorem raportu Amerykańskiego Instytutu Paliwowego (API) wynika, że zapasy ropy w USA niespodziewanie spadły.

Kontrakty terminowe na ropę Brent wzrosły około południa w Londynie o 28 centów do poziomu 24,97 dolara za baryłkę. W ciągu dwóch pierwszych dni tygodnia cena ropy spadła o 47 centów.

API podał w swoim raporcie, że w tygodniu zakończonym 27 lipca zapasy ropy w USA spadły o 1,1 procent do 312 milionów baryłek. Dealerzy spodziewali się wzrostu zapasów.

Pomimo ostatniego spadku poziom zapasów amerykańskiej ropy jest o dziewięć procent wyższy niż rok temu.

Według analityków ostatnie dane z USA sprawiają, że jeszcze ważniejsza staje się ostatnia decyzja kartelu eksporterów ropy OPEC, który od 1 września zmniejszy wydobycie o milion baryłek ropy dziennie.

"Spadek zapasów zwiększa znaczenie obniżki wydobycia, którą zapowiedział OPEC" - powiedział Tim Evans, analityk z firmy IFR Pegasus.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EMRELPOL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny ropy wzrosły z powodu spadku zapasów w USA