Ceny rudy żelaza nadal będą pikować

Ceny rudy żelaza będą kontynuowały spadki, gdyż wzrost podaży taniego surowca przez największych producentów ciągle przewyższa globalny popyt, oceniają analitycy JPMorgan Chase, redukując swoje prognozy w tym segmencie aż do 2017 r., donosi Bloomberg.

Surowiec dla hutnictwa ma – według projekcji amerykańskiego banku – kosztować w przyszłym roku średnio 67 USD za tonę. To aż o 24 proc. mniej niż zakładała wcześniejsza prognoza.  Z kolei w 2016 r. średnia cena ma wynieść 65 USD/t co oznacza korektę pierwotnej projekcji o 23 proc. Natomiast w 2017 roku koszt tony rudy ma kształtować się na średnim poziomie 69 USD (redukcja o 16 proc.).

W tym roku, uśredniona cena rudy żelaza wynosi jak do tej pory – według danych Metal Bulletin - 98,95 USD za tonę.

Ruda żelaza zmierza w kierunku odnotowania w tym roku największej rocznej straty od co najmniej pięciu lat, po tym jak branżowi giganci z Rio Tinto Group, BHP Billiton oraz Vale zwiększyli produkcję, podsycającą nadpodaż, przy równoczesnym spowolnieniu wzrostu gospodarczego  w Chinach.

"Jedynym skutecznym sposobem na redukcję nadpodaży surowca, jest ograniczenie produkcji przez tanich producentów i weryfikacja przez nich swoich celów wzrostu" – napisali analitycy JPMorgan

Tymczasem z w wyliczeń ekspertów banku HSBC Holdings wynika, że w 2014 r. nadpodaż rudy przekroczy poziom 100 mln ton wobec „zaledwie” 13 mln w roku ubiegłym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ceny rudy żelaza nadal będą pikować