Ceny soi pod presją oczekiwań lepszych zbiorów

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 23-01-2023, 09:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Notowania soi w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach zniżkowały. Obecnie cena tego towaru spadła poniżej poziomu 15 USD za buszel i znajduje się na najniższym poziomie od 1,5 tygodnia.

Presja na niższe ceny soi wynika przede wszystkim ze zmniejszenia się obaw związanych z produkcją soi w Ameryce Południowej. Deszcze, które pojawiły się w ostatnich dniach na terenach uprawy soi w Argentynie, polepszają perspektywy związane z tamtejszą produkcją soi. W rezultacie, po ostatniej serii obniżek prognoz produkcji soi w tym kraju, najprawdopodobniej rewizje w dół zostaną przynajmniej na jakiś czas wstrzymane lub może nawet pojawić się rewizja w górę za jakiś czas.

Także oczekiwania związane z pogodą w najbliższych dniach przemawiają za polepszeniem się sytuacji na terenach uprawy soi w Argentynie w kolejnych tygodniach. Tymczasem Brazylia jest na drodze do rekordowej produkcji tego towaru, pozostając głównym konkurentem USA w zakresie eksportu soi – i, tym samym, wywierając presję na spadek cen soi w USA.

Notowania soi w USA – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane