CEPiK i UFG wykryją kierowców nie opłacających OC

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-03-2005, 16:58

Dane o ponad 17,7 mln zarejestrowanych w Polsce pojazdach zostały przekazane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), by m.in. wykryć właścicieli nie opłacających OC - poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dane o ponad 17,7 mln zarejestrowanych w Polsce pojazdach zostały przekazane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), by m.in. wykryć właścicieli nie opłacających OC - poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

    Dane pojazdów z systemu CEPiK zostaną porównane z bazą ubezpieczeń obowiązkowych (OC), co ma pozwolić wykryć np. pojazdy zarejestrowane, ale nie posiadające opłaconej polisy OC - podano w komunikacie.

    UFG przekaże także MSWiA informacje o pojazdach ubezpieczonych oraz umowach ubezpieczeniowych, co pozwoli resortowi na podział zarejestrowanych pojazdów na aktywne i te, których status prawny wymaga ustalenia.

    W komunikacie podkreślono, że właściciele pojazdów, którzy nie mają opłaconej polisy OC, będą wzywani do jej uiszczenia, a także do wyjaśnienia statusu pojazdu.

    Prace nad systemem informatycznym CEPiK trwają od 1997 roku. Ostatecznie przetarg na budowę systemu rozstrzygnięto w październiku 2003 r. Cały projekt CEPiK ma kosztować ok. 0,5 mld złotych.

    System zawiera dane i informacje o pojazdach, ich właścicielach oraz o osobach mających uprawnienia do kierowania pojazdami. Docelowo w systemie będą również odnotowywane informacje o ewentualnej kradzieży i odnalezieniu pojazdu, zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego oraz o jego ubezpieczeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane