Certyfikatorzy odkryli karty

Wojciech Surmacz, Bartosz Krzyżaniak
21-05-2001, 00:00

Certyfikatorzy odkryli karty

W maju ubiegłego roku „Puls Biznesu” po raz pierwszy w Polsce opublikował „Ranking certyfikatorów” — czyli firm, które zajmują się między innymi wydawaniem certyfikatów jakości ISO 9000.

Uczestniczyło w nim wówczas 13 najlepszych jednostek certyfikujących, działających na terenie naszego kraju. Tym razem w naszym rankingu bierze udział 20 firm. Prace nad jego stworzeniem trwały już od stycznia 2001 r. Pojawiły się w nim m. in. nowe kryteria oceny uczestników i... nowi zwycięzcy.

Z dodatkiem, który dzisiaj trafił do czytelników „Pulsu Biznesu”, już 4 dni wcześniej zapoznali się uczestnicy III edycji Międzynarodowej Szkoły Jakości — najbardziej prestiżowej w naszym kraju konferencji, poświęconej filozofii zarządzania jakością, która tym razem odbyła się w dniach 17-18 maja w Szczyrku. Jej organizacją w Polsce zajmuje się od 1999 r. United Nations Development Project Umbrella (komórka organizacyjna ONZ).

Pierwsza edycja MSJ odbyła się pod hasłem „Techniki zarządzania XXI wieku”. Wzięli w niej udział przedstawiciele blisko 200 polskich firm (m.in. ABB Centrum, Polska Telefonia Cyfrowa, Polkomtel, Amica Wronki, Dae-woo-FSO Motor Corp.) oraz autorytety z dziedziny zarządzania jakością z Polski, USA, Japonii i Wielkiej Brytanii. W drugiej edycji MSJ uczestniczyli zdobywcy europejskiej nagrody jakości (EFQM) — najbardziej prestiżowego wyróżnienia jakościowego w Unii Europejskiej. Szefowie tych firm (m.in. Jean Luck Boussaut z Xeroxa, Andre Stevens z Volvo oraz Carl Clemm z Toyoty UK) poprowadzili prelekcje tematyczne dla polskich przedsiębiorców. Oprócz nich wykłady wygłosili specjaliści z korporacji japońskich (m.in. z Matsushita Electric i Mitsubishi Chemical) oraz konsultanci z Niemiec, USA, Włoch i Wielkiej Brytanii. Zakończona przed czterema dniami trzecia edycja MSJ odbyła się pod hasłem: „W drodze do Unii Europejskiej”. Jako prelegenci wzięli w niej udział m.in. zdobywcy Europejskiej Nagrody Jakości: T. Hannukainen — wiceprezes ds. jakości Nokia Mobile Phones, S. Tsutsumi — wykładowca na uniwersytecie w Konan (Japonia) i O. Christiansen — dyrektor duńskiego biura pośrednictwa pracy AMT. W naszym dodatku znalazły się materiały tematyczne, ściśle związane z tym niecodziennym wydarzeniem.

Ranking certyfikatorów i teksty poświęcone Międzynarodowej Szkole Jakości połączyliśmy tekstami, poświęconymi rozwojowi technik zarządzania jakością wśród polskich podmiotów gospodarczych. Materiały te zawierają komentarze praktycznie wszystkich szefów klasyfikowanych przez nas jednostek certyfikujących.

Zapraszamy wszystkich polskich przedsiębiorców do zapoznania się z naszym dodatkiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Surmacz, Bartosz Krzyżaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Certyfikatorzy odkryli karty