Chcą zatrudniać i więcej płacić za pracę

opublikowano: 13-03-2014, 00:00

Badania w sektorze MSP zapowiadają poprawę sytuacji na rynku pracy.

U przedsiębiorców widać optymizm. 22 proc. zapowiada, że będzie przyjmować nowych pracowników, a tylko 14 proc. planuje redukcje. Pozostali chcą utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie. Takie wskaźniki daje odczyt Busometra ZPP (indeksu nastrojówgospodarczych) w I kwartale br., czyli badania Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) oraz Domu Badawczego Maison prowadzonego cyklicznie wśród małych i średnich firm w Polsce (do 250 zatrudnionych), a dotyczącego koniunktury gospodarczej. Małe i średnie firmy w Polsce stanowią 99,8% wszystkich firm w Polsce, tworzą ¾ miejsc pracy oraz 67% PKB.

Najnowsze badanie prognozuje zachowania przedsiębiorców sektora MSP w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Po raz pierwszy od wielu kwartałów odczyt Busometra dotyczący rynku pracy przekroczył poziom 50 punktów (wyniósł 51,64 punkty), co oznacza wspomniane optymistyczne nastawienie przedsiębiorców nie tylko do zatrudniania pracowników, ale także do dysponowania funduszem płac. 18 proc. respondentów planuje podwyższyć wynagrodzenia, wobec 9 proc. pracodawców, którzy zamierzają je obniżyć.

— Sytuacja powoli, ale systematycznie poprawia się od dawna. To wyraźny trend. Mam nadzieję, że nie dojdzie do jego załamania, spowodowanego niedawną decyzją rządu w sprawie podwyższeniapodatkowych kosztów zatrudniania pracowników — komentuje wyniki badania Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Prof. Dominika Maison, autorka badania, prognozuje, że jeśli nic nadzwyczajnego się nie wydarzy, w kolejnym kwartale być może będzie można mówić o powrocie koniunktury gospodarczej w sektorze MSP. Zatrudnia on trzy czwarte Polaków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Chcą zatrudniać i więcej płacić za pracę