Czytasz dzięki

Chcesz kupić jednostki? Wcześniej wypełnij ankietę

DI
opublikowano: 19-06-2009, 00:00

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami (Izba) we współpracy z krajowymi TFI przygotowała dla klientów specjalne ankiety (zaczną obowiązywać po 13 lipca). Pozwolą one sprawdzić, czy fundusz inwestycyjny jest odpowiedni dla klienta oraz zbada profile inwestycyjne kupującego.

Funkcjonująca w ramach Izby grupa robocza, składająca się z przedstawicieli TFI oraz pośredników finansowych, opracowała dwa rodzaje testów. Ich stosowanie zalecono firmom zajmującym się dystrybucją funduszy niebędących bankami i domami maklerskimi. Tzw. test odpowiedniości zbada, czy fundusz jest w ogóle odpowiedni dla klienta. Natomiast test adekwatności sprawdzi, czy inwestor ma większą skłonność do produktów agresywnych czy bezpiecznych — i w konsekwencji, z jakiej grupy fundusze będą najlepiej dopasowane do jego możliwości oraz potrzeb.

Każdy klient, który pojawi się u podmiotu sprzedającego jednostki funduszy (poza bankami i domami maklerskimi) po 13 lipca i wyrazi zainteresowanie inwestycją w fundusze lub poprosi o poradę w tym zakresie, zostanie najpierw poproszony o wypełnienie stosownej ankiety. W przypadku odmowy lub chęci złożenia zlecenia mimo uzyskania w teście negatywnej opinii na temat odpowiedniości funduszu, lub wyboru funduszu z innej grupy niż ta zgodna z uzyskanym profilem inwestycyjnym klienta, będzie on zobowiązany do podpisania stosownego oświadczenia. Potwierdzi ono, że klient składa zlecenie z własnej inicjatywy

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane