Chcesz zarabiać, zostań programistą

opublikowano: 08-09-2019, 22:00

W Polsce brakuje 50 tys. specjalistów IT. Czas na dzwonek alarmowy. Albo na kolejne podwyżki i… jawność płac.

Jeśli jesteś świeżo po lekturze książki „Powerful” Patty McCord, wiesz, że dla pracowników głównym motywatorem wcale nie są pieniądze. Z drugiej strony szefowa HR Netfliksa w latach 1998-2012 zaleca płacenie tzw. talentom najwyższych stawek rynkowych. To pozorny paradoks: wynagrodzenie przestaje być ważne, gdy jest wystarczająco wysokie i odpowiednie do zaangażowania, kompetencji i wyników konkretnego fachowca. Dopiero po spełnieniu tego warunku bardziej zaczynają się liczyć takie czynniki, jak atmosfera w firmie, motywacja emocjonalna i autonomia zatrudnionych. Podobnie myśli Piotr Kawecki, dyrektor zarządzający ITBoom (integrator informatyczny). Za przykład stawia branżę high-tech. Jego zdaniem jeżeli młodzi ludzie mają wybierać karierę w tym sektorze, muszą widzieć, że się im to opłaci. Według Sedlak & Sedlak w Polsce brakuje 50 tys. specjalistów IT. Tylko atrakcyjna oferta zatrudnienia może zmniejszyć kadrowy deficyt.

— Wizja wysokich zarobków jest jednym z powodów, dla których studia informatyczne są dla wielu osób atrakcyjne. Trzeba mieć jednak z tyłu głowy, że sam dyplom niczego nie daje. Zwycięzcami w świecie IT są ci, którzy stawiają na specjalizację, a jednocześnie chętnie uczą się nowych technologii i języków programowania, stosownie do ciągle zmieniających się potrzeb rynku — tłumaczy Piotr Kawecki.

Uposażenie powinno być przyzwoite, ale także sprawiedliwe. Dlatego większość speców IT oczekuje jawności wynagrodzeń. Tymczasem tylko 15 proc. przedsiębiorstw zależy na transparentności płac — wynikaz badania zrealizowanego przez firmę doradztwa personalnego HRK.

— Aż 78 proc. respondentów uważa, że ma prawo wiedzieć, jakie podwyżki dostają koledzy. Szczególnie ważne jest to dla młodych, którzy chcą znać swoją wartość rynkową, by móc zaplanować rozwój zawodowy. Poczucie sprawiedliwego traktowania jest równie istotne jak kwoty wpadające co miesiąc na konto — mówi Katarzyna Cioczek-Dziewulska, menedżer zespołu ICT (teleinformatyka) w HRK.

Wniosek: aby utrzymać motywację i zaufanie pracowników, nie rób z zarobków tajemnicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu