China Mobile chce zebrać ponad 7,6 mld USD z oferty w Szanghaju

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 21-12-2021, 07:15

Po usunięciu z nowojorskiej giełdy chiński koncern telekomunikacyjny China Mobile zamierza pozyskać nowe środki od krajowych inwestorów. W grę wchodzą fundusze o wartość ponad 7,6 mld USD, informuje Bloomberg.

fot. Qilai Shen/Bloomberg

Największy w Państwie Środka operator sieci bezprzewodowej pod względem przychodów chce przeprowadzić na parkiecie w Szanghaju sprzedaż swoich akcji co może być jedną z największych tego typu ofert w Chinach od dekady. Telekomunikacyjny gigant zamierza wyemitować 845,7 mln akcji w cenie 57,58 juanów za walor co kształtuje wartość oferty na poziomie 48,7 mld juanów (7,64 mld USD).

Jeżeli w pełni wykorzystana zostanie opcja dodatkowego przydziału walorów, China Mobile pozyska nawet 56 mld juanów (8,78 mld USD). Tym samym uczyniłoby to ofertę drugą co do wielkości na świecie w tym roku, po IPO producenta elektrycznych pickupów Rivian Automotive za 13,7 mld USD.

Jak wynika z szacunków agencji Bloomberg, spółki notowane w Chinach Kontynentalnych pozyskały w tym roku prawie 80 mld USD, o około 17 proc. więcej niż w 2020 r. i jest to kwota bliska rekordowej.

Akcje China Mobile notowane były do początku br. na giełdzie w Nowym Jorku, jednak zostały z usunięte z parkietu z powodu zakazu inwestowania nałożonego przez byłego prezydenta Donalda Trumpa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane