Chińczycy budują drogę na Mount Everest

PAP
19-06-2007, 14:30

Chiny rozpoczynają budowę drogi na Mount Everest, aby ułatwić wniesienie olimpijskiej pochodni na najwyższą górę Ziemi - podały we wtorek chińskie media. Droga ma dojść do obozu bazowego na wysokości 5200 metrów.

Budowa 108 km drogi od podnóży Mount Everestu w Tybecie do obozu bazowego na północnym zboczu góry ma kosztować 150 mln juanów (14,7 mln euro) i potrwa cztery miesiące - poinformowała chińska agencja Xinhua.

Mount Everest wznosi się na wysokość 8850 m n.p.m.

Nowa droga ma stać się główną trasą dla turystów i górskich wypraw.

W kwietniu organizatorzy przyszłorocznych letnich igrzysk olimpijskich w Pekinie ogłosili ambitne plany najdłuższej sztafety z pochodnią olimpijską na trasie liczącej 137 tys. km, przechodzącej - w ciągu 130 dni - przez pięć kontynentów i wspinającej się na Mount Everest.

Wniesienie na Mount Everest pochodni olimpijskiej uważane jest przez część opinii publicznej jako manifestacja ze strony Pekinu, który chce w ten sposób zaznaczyć swoje roszczenia do Tybetu.

Chiny twierdzą, że władzę nad Tybetem sprawują od wieków. Tybet, spełniający w latach 1913-50 wszystkie warunki państwowości według prawa międzynarodowego, został po proklamowaniu Chińskiej Republiki Ludowej anektowany w październiku 1950 r. Po krwawym stłumieniu powstania z 1959 roku, władze chińskie przystąpiły do tworzenia w Tybecie spółdzielni i komun, niszcząc tradycyjne struktury społeczne i religijne typowe dla tego obszaru. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chińczycy budują drogę na Mount Everest