Chińczykom COVEC niestraszny

MAG
opublikowano: 05-07-2011, 00:00

Z misji do Państwa Środka agencja inwestycji przywiozła 9 projektów. Ale na przełom trzeba poczekać.

Z misji do Państwa Środka agencja inwestycji przywiozła 9 projektów. Ale na przełom trzeba poczekać.

Z misji do Chin właśnie wróciła delegacja Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ), samorządowców z Katowic i Pomorza oraz przedstawicieli Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Członkowie misji byli w Szanghaju, Chengdu, czyli stolicy Syczuanu oraz Chongqing.

— Nigdzie nie pojawił się temat COVEC czy nieżyczliwości polskich władz względem chińskich przedsiębiorców — zapewnia Sławomir Majman, prezes PAIIZ.

Kolejna porcja

Agencja podpisała dwie umowy z reprezentującymi chińskich przedsiębiorców odpowiednikami. Pierwsze efekty: 6 lipca przyjedzie do Polski 45 przedstawicieli małych i średnich firm. PAIIZ zdobył też nowe projekty.

— Mamy dziewięć nowych inwestycji, które będziemy obsługiwać. Jeden z projektów dotyczy przeniesienia z Belgii do Polski fabryki opakowań dla przemysłu spożywczego. Drugi jest związany z budową fabryki urządzeń dla rolnictwa w Gdańsku. Gigantyczny koncern Shanghai Electric potwierdził, że ma bardzo poważne zamiary względem naszego kraju — ujawnia Sławomir Majman.

Firma rozważa budowę fabryki urządzeń do energii wiatrowej i solarnej.

Nie smok, ale smoczek

Prezes agencji inwestycji przyznaje, że na razie Polska nie jest głównym celem natarcia dla chińskiego biznesu.

— Przełomu nie będzie, dopóki nie będzie ważnej wizyty państwowej do tego kraju. Tak to jest. Jeżdżą wszyscy: Niemcy, Brytyjczycy, Węgrzy, Ukraińcy. Czas, by rząd wsparł wysiłki polskich przedsiębiorców i samorządowców — sugeruje prezes PAIIZ.

Chińskich projektów na razie jest w Polsce niewiele. Liu Gong inwestuje w Hucie Stalowa Wola. Chińczycy chcą stworzyć w Polsce główny ośrodek produkcji i dystrybucji na Europę, Amerykę Północną i kraje dawnej WNP. Produkcja ma wzrosnąć, pojawią się nowe maszyny. Minmetals i Shanghai Construction Group, które są zaangażowane w projekty drogowe w naszym kraju, próbują też sił w deweloperce. Jest szansa na więcej. W marcu delegacja chińskich firm odwiedzała strefy ekonomiczne. W łódzkiej były m.in. firmy: Zongyi i SuntechPower produkujących panele słoneczne, Etern (kable i światłowody), Wiscom System (branża elektroenergetyczna) i Suning Appliance (sieć sklepów AGD).

W 2008 r. chińskie firmy zainwestowały w Polsce 97,2 mln EUR, a w 2009 r. firmy wręcz wycofały 145,2 mln EUR (386 mln zł). Na koniec 2009 r. chińskie inwestycje wyniosły ogółem 130,9 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu