Chińska giełda rośnie najmocniej od 2016 roku

MarekDruś, Bloomberg
opublikowano: 22-10-2018, 07:14

Akcje chińskich spółek mocno drożeją po serii doniesień sygnalizujących szerokie wsparcie państwa dla rynków, prywatnych firm i gospodarki.

Indeks Shanghai Composite rośnie o 4,2 proc., najmocniej od marca 2016 roku. Drożeją akcje ok. 99 proc. spółek wchodzących w skład indeksu. To reakcja m.in. na wypowiedź prezydenta Xi Jinpinga, który zadeklarował podczas weekendu „niezachwianą” gotowość wsparcia niepaństwowych chińskich firm. Rząd Chin ogłosił z kolei plan obniżenia podatku dochodowego, a władze chińskich giełd zapowiedziały, że będą pomagać w zarządzaniu ryzykiem transakcji pożyczek zabezpieczanych akcjami.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

- Wypowiedzi i działania podjęte od piątku są jak na razie wystarczającą dawką. Ale wciąż utrzymuje się oczekiwanie, że władze nie zakończą na tym, bo dane wciąż nie wyglądają optymistycznie - Weining Chen, menedżer funduszu w Miyuan z Pekinu.

Dane za trzeci kwartał pokazały spadek tempa wzrostu gospodarczego Chin do najniższego poziomu od kryzysu 2009 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MarekDruś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu