Chińska gospodarka spowalnia coraz wolniej

opublikowano: 02-01-2015, 06:55

Chińska gospodarka weszła w nowy rok z kolejnym słabym odczytem. Aktywność chińskiego przemysłu wytwórczego spadła bowiem w grudniu do najniższego poziomu od 18 miesięcy, informuje Reuters.

W ostatnim miesiącu 2014 r. oficjalny indeks PMI spadł do 50,1 pkt z 50,3 pkt miesiąc wcześniej, pozostając tuż ponad poziomem 50 pkt rozgraniczającym rozwój danego segmentu gospodarki od jego kurczenia się. Tym razem jednak odczyt nie zaskoczył, gdyż właśnie takiego wyniku oczekiwała większość analityków.

Podkreślają oni jednak, spowolnienie tempa zniżek.

"Co prawda rozwój przemysłu nadal znajduje się w trendzie spadkowym, ale tempo (spadków) zwalnia" – ocenia Zhang Liqun, ekonomista z Chińskiego Centrum Badań Rozwoju. W jego opinii, „…obecna sytuacja gospodarcza jest w trakcie powrotu do stabilności ze znaczącego spowolnienia".

Ekonomiści, którzy doradzają chińskiemu rządowi sugerują obniżenie celu odnośnie tempa rozwoju gospodarczego do 7 proc. w 2015 r. Jak szacuje część specjalistów, w IV kwartale minionego roku dynamika wzrostu PKB obniżyła się nieznacznie z 7,3 proc. odnotowanych w okresie lipiec-wrzesień 2014 r. To jednak najgorsze wyniki od ponad dekady.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu