Chiński PKB wzrósł w 2021 r. mocniej od oczekiwań

ARŻ
opublikowano: 17-01-2022, 16:27

Produkt krajowy brutto Chin wzrósł w 2021 roku o 8,1 proc. Był to najlepszy wynik od dziesięciu lat. Początkowo oczekiwano wzrostu o 8 proc., pisze Reuters.

Jak wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego, PKB wzrósł w czwartym kwartale 2021 r. o 4,0 proc. Dynamika była lepsza od oczekiwań, jednak nadal najwolniejsza od drugiego kwartału 2020 r.

W 2021 r. chińska gospodarka miała mocny start, ale ekonomiści spodziewają się spowolnienia w nadchodzących miesiącach.

Bank centralny nieoczekiwanie obniżył koszty finansowania swoich kredytów średnioterminowych po raz pierwszy od kwietnia 2020 roku, przez co niektórzy analitycy spodziewają się dalszego złagodzenia polityki, aby zabezpieczyć się przed rosnącym ryzykiem niewypłacalności deweloperów.

Słabe dane dotyczące konsumpcji również zaciemniły perspektywy. Sprzedaż detaliczna w grudniu nie spełniła oczekiwań i wzrosła o zaledwie 1,7 proc. w porównaniu z 2020 rokiem. Jasnym punktem była z kolei produkcja przemysłowa, która wzrosła w ostatnim miesiącu 2021 r. o 4,3 proc. w ujęciu rocznym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane