Chiński przemysł w kryzysie

opublikowano: 16-12-2014, 05:56

Ostatni miesiąc 2014 r. chiński przemysł kończy na siedmiomiesięcznym minimum, informuje Bloomberg.

Wstępny odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu za grudzień wskazuje na spadek do 49,5 z 50,0 miesiąc wcześniej, wynika z danych zaprezentowanych przez bank HSBC Holdings i firmę Markit Economics. Wartość wskaźnika okazała się przy tym niższa niż oczekiwali analitycy. Mediana ich prognoz zakładała bowiem spadek do 49,8. Odczyt poniżej poziomu 50 oznacza kurczenie się danego segmentu gospodarki.

Grudniowy odczyt sugeruje, że spowolnienie w chińskiej gospodarce pogłębia się, i to mimo podejmowanych przez władze i bank centralny wysiłków `mający na celu stymulowanie wzrostu. Skorzystano nawet z obniżki stóp procentowych, do czego doszło w listopadzie.

„Dane wskazują na rosnącą presję na sektor produkcyjny"- ocenia Dariusz Kowalczyk, ekonomista Credit Agricole CIB z Hongkongu. "Sytuacja wymaga działań ze strony decydentów, aby zagwarantować kontynuację miękkiego lądowania i by spowolnienie nie stało się zbyt głębokie"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu