Chiny: dojrzałe partnerstwo

Materiał partnerów cyklu
opublikowano: 22-10-2012, 00:00

KPMG w Chinach przeprowadziło badania wśród zarządzających firmami zagranicznymi w Chinach, aby lepiej zrozumieć, jak zmiany gospodarcze w Chinach wpływają na te przedsiębiorstwa.

ANDRZEJ KACZMAREK

KPMG China Practice w Polsce

ROMUALD CZŁONKOWSKI

KPMG China Practice w Polsce

Wiele firm realizuje strategię „Chiny + 1” — gdzie Chiny są główną lokalizacją, a jeden z krajów sąsiednich pełni rolę biznesowego koła ratunkowego. Dywersyfikacja działań firmy może nastąpić także w samych Chinach, ze względu na fenomen rozwoju gospodarczego chińskiego interioru. Zarządzający podkreślają, że prowincje środkowych Chin naturalnie znajdują się na ich liście życzeń. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę skalę rynku 720 milionów konsumentów. Chociaż „wybrzeże nadal charakteryzują niższe koszty, wyższe zyski i mniejsza fragmentacja rynku”, Chiny nie są już tanim miejscem do produkcji towarów i outsourcingu usług. Dlaczego zatem międzynarodowe korporacje są nadal tak zainteresowane Chinami? Rozmiar gospodarki jest ważny. Ale równie ważne jest tempo zmian. W Chinach nowe rynki mogą powstać niemalże z dnia na dzień.

W Chinach nadal jest taniej, ale także jest tam największe zaplecze produkcyjne oraz technologiczne — jest więc łatwiej i szybciej wprowadzać zmiany oraz reagować na sygnały z rynku. To właśnie tam mamy skupiska wielkich fabryk, często pogrupowanych branżowo w klastry, gdzie pracuje ogromna liczba wykwalifikowanego personelu inżynierskiego. Nie ma wątpliwości, że Chiny pozostaną jednym z głównych źródeł dochodów i wzrostu dla globalnych korporacji. Przejście od „tanich Chin” do „konsumujących Chin” oznacza przejście od modelu opierającego się na produkcji na eksport do sprzedawania dóbr chińskim konsumentom. To model stwarzający więcej wyzwań, ale także oferujący wyższe zarobki.

Istotna jest także zmiana nastawienia firm zagranicznych oraz chińskich do joint venture, kiedyś wymuszane prawem, obecnie są wolnym wyborem inwestorów. Sygnalizuje to wielkie przemiany, jakie obecnie zachodzą w relacjach gospodarczych z Chinami. Wchodzimy w etap bardziej dojrzałego partnerstwa oraz nowych szans.

Materiał partnerów cyklu: POLSKA — CHINY Praktyczny wymiar biznesu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnerów cyklu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy