Chiny fałszują dane?

MD
opublikowano: 26-06-2012, 00:00

RYNKI

Niektóre wskaźniki gospodarcze Chin są zawyżone o 1-2 pkt proc., bo lokalne władze fałszują dane, aby ukryć skalę spowolnienia, twierdzi „The New York Times”, powołując się na członków władz spółek działających w Chinach i zachodnich ekonomistów.

Władze niektórych miast i prowincji zawyżają dane o produkcji, wpływach podatkowych, przychodach i zyskach firm, twierdzi amerykański dziennik. Żądają także od firm, aby w „pokazowej sprawozdawczości” wykazywały poprawiające się wyniki finansowe i rosnące podatki, pisze NYT. Gazeta podaje, że zarządy zakładów energetycznych dostały polecenie, aby nie ujawniać prawdziwej skali spadku popytu na elektryczność.

Chiński urząd statystyczny, choć oficjalnie zaprzecza doniesieniom o manipulacji danymi, podobno rozpoczął dochodzenie w sprawie otrzymywanych raportów o produkcji energii. Według NYT, konsumpcja energii we wschodnich prowincjach Shandong i Jiangsu spadła o ponad 10 proc. w skali roku w maju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chiny fałszują dane?