Chiny pierwszym krajem z 1 mln patentów w roku

opublikowano: 23-11-2016, 16:01

Chiny są pierwszym krajem w historii, w którym zgłoszono milion patentów w ciągu jednego roku, donosi Reuters powołując się na dane Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO).

- Dane z Chin są nadzwyczajne. To pierwsze biuro patentowe na świecie, które otrzymało ponad 1 mln zgłoszeń – poinformował Francis Gurry, dyrektor generalny WIPO.  

Bloomberg

Z danych wynika, że z 1,01 mln wniosków patentowych o ochronę znaku towarowego i przemysłowego designu zgłoszonych w Chinach tylko w przypadku 42 tys. 154 wystąpiono także o ochronę poza granicami kraju. Ale szef WIPO zwraca uwagę, że „powoli i stopniowo” Chińczycy coraz częściej zabiegają o ochronę swoich praw patentowych na całym świecie.

- Zaczynają robić innowacje centralnym punktem swojej strategii gospodarczej – powiedział Gurry.

Szef WIPO podkreślił, że ponownie widoczna stała się dominacja Azji w aktywności patentowej,

- Patrząc na dane, 62 proc. globalnych wniosków patentowych pochodzi z Azji, 55 proc. wniosków o ochronę znaków towarowych pochodzi z Azji i 68 proc. wniosków o zastrzeżenie designu pochodzi z Azji – poinformował szef WIPO.

W ubiegłym roku na świecie złożono 2,9 mln wniosków patentowych. To 7,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Przeciętnie dwa na trzy wnioski są rozpatrywane pozytywnie.
Drugie miejsce po Chinach na świecie pod względem złożonych wniosków miały USA (526,3 tys.), a kolejne miejsca przypadły Japonii (454,3 tys.) i Korei Południowej (238 tys.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane