Chiny: w mieście Shijiazhuang konfiskują iPady

PAP
13-02-2012, 10:40

W rezultacie sporu o nazwę handlową władze chińskiego miasta Shijiazhuang, położonego na północny zachód od Pekinu, zaczęły konfiskować w tamtejszych sklepach markowy produkt firmy Apple - tablety iPad.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Przedstawiciel władz miejskich powiedział w poniedziałek, że do konfiskowania iPadów przystąpiono w zeszłym tygodniu, na wniosek chińskiej firmy, która formalnie oskarżyła Apple'a o łamanie jej praw do nazwy iPad.

Firma ta - Shenzhen Proview Technology - zarejestrowała nazwę handlową iPad w Chinach w 2001 roku.

Apple kupił prawa do tej nazwy od tajwańskiej firmy stowarzyszonej z Proview. Firma z Chin kontynentalnych twierdzi jednak, że wciąż jest właścicielem nazwy iPad w swoim kraju.

W zeszłym roku chiński sąd odrzucił roszczenia Apple'a do nazwy iPad w Chinach.

Rzeczniczka Apple'a w Pekinie odmówiła skomentowania sytuacji w mieście Shijiazhuang.

W sektorze tabletów i smartfonów trwa globalna wojna patentowa między wielkimi producentami sprzętu i oprogramowania; uczestniczą w niej m.in. Apple, Samsung, Google i Motorola. Chodzi zarówno o prawa do wzornictwa, jak i o konkretne rozwiązania techniczne, którymi zajmują się dziś sądy w wielu krajach, od Niemiec po Australię.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Chiny: w mieście Shijiazhuang konfiskują iPady