Chiny wreszcie przyspieszyły

Wzrost gospodarczy Chin przyspieszył po raz pierwszy od trzech kwartałów po tym jak tamtejszy rząd zwiększył tempo wydatków i uwalnia więcej środków na kredyty, aby przeciwdziałać załamaniu na rynku nieruchomości, informuje Bloomberg.

Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 7,5 proc. w okresie od kwietnia do czerwca 2014 r. w odniesieniu do analogicznego okresu sprzed roku, wynika z danych opublikowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne. Odczyt jest nieco lepszy od oczekiwanego przez analityków. Średnia ich prognoz zakładała bowiem dynamikę na poziomie  7,4 proc.

Li Keqiang, premier Chin (fot. Bloomberg)
Zobacz więcej

Li Keqiang, premier Chin (fot. Bloomberg)

Dobre dane dotyczą też produkcji przemysłowej i inwestycji w środki trwałe. W tym pierwszym przypadku w czerwcu produkcja zwiększyła się o 9,2 proc. w ujęciu rocznym wobec  średniej prognoz rzędu 9 proc. i 8,8 proc.  w maju. Nieznacznie słabsza od projekcji okazała się z kolei sprzedaż detaliczna, która odnotowała dynamikę rzędu 12,4 proc.  przy spodziewanej 12,5 proc.

Wśród inicjatyw rządu premiera  Li Keqianga, które mają pobudzić gospodarkę ekonomiści podkreślają przede wszystkim przyspieszenie  wydatków związanych z infrastruktura kolejową, zmniejszenie rezerwy obowiązkowej dla niektórych kredytodawców i obniżenia podatków. Wszystko to ma wesprzeć działania na rzecz realizacji strategicznego celu jakim jest wygenerowanie rocznego wzrostu PKB na poziomie 7,5 proc., który jest zagrożony ze względu na pogorszenie koniunktury w sektorze budowlanym  i niższego wzrostu cen nieruchomości .

Nawet mają na uwadze takie wsparcie ze strony rządu analitycy prognozują iż w bieżącym roku Chiny odnotują najwolniejszą ekspansję od 1990.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Chiny wreszcie przyspieszyły