Chiny zagrożą gigantom

RB
opublikowano: 20-03-2007, 00:00

Mają technologię i wiedzę. Postanowili je wykorzystać do rywalizacji z gigantami.

Mają technologię i wiedzę. Postanowili je wykorzystać do rywalizacji z gigantami.

Chiny zamierzają zbudować duży samolot pasażerski. Chcą konkurować z dwoma globalnymi gigantami lotniczymi — Boeingiem i Airbusem. Decyzję już podjął chiński rząd. Powstanie firma odpowiedzialna za projekt i budowę samolotów mogących pomieścić ponad 150 pasażerów.

Rząd oświadczył, że Chiny posiadają wystarczające zaplecze technologiczne i materiałowe niezbędne do produkcji takich maszyn.

Przemysł lotniczy Państwa Środka jest systematycznie rozwijany od ponad 50 lat. Jednak budował jedynie małe i średnie samoloty o niewielkim zasięgu.

China Aviation, największa firma lotnicza, oświadczyła, że przystępuje do produkcji nowoczesnych silników. Ma to uniezależnić Chiny od zagranicznych dostawców.

— Nasz kraj ma ogromne potrzeby, jeśli chodzi o wielomiejscowe samoloty. Nasz nowy projekt musi być lepszy od konkurencji. Silniki w nowych maszynach będą mocniejsze od stosowanych w boeingach czy airbusach — oświadczył Liu Daxiang, szef działu naukowo-technologicznego China Aviation.

Do 2025 r. Chiny będą potrzebować 2230 dużych samolotów. To wynik znacznego wzrostu zainteresowania tran-sportem lotniczym. W 2006 r. skorzystało z niego 160 mln Chińczyków — o 15 proc. więcej niż rok wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu