Chiny zakazują pracy w rytmie 9-9-6

opublikowano: 27-08-2021, 08:55
aktualizacja: 27-08-2021, 09:02

Chiński Najwyższy Sąd Ludowy uznał za nielegalną pracę od 9 rano do 9 wieczorem przez 6 dni w tygodniu, informuje Reuters.

Rytm pracy 9-9-6 występował dotychczas często w prywatnych chińskich spółkach nowych technologii. Władze postanowiły z tym walczyć. Najwyższy krajowy sąd oraz Ministerstwo Zasobów Ludzkich i Bezpieczeństwa Socjalnego opublikowały w piątek wskazówki zakazujące nadmiernej eksploatacji pracowników.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters przypomina, że kultura korporacyjna w niektórych chińskich firmach uznawała pracę w rytmie 9-9-6 jako powód do dumy. W USA pojawiły się głosy, że tak duże zaangażowanie pracowników stanowi przewagę konkurencyjną Chin. Jednak w samych Chinach już w 2019 roku pojawiły się głosy krytykujące firmy za wymuszanie poświęcenia maksymalnego czasu przez pracowników.

Obecne zainteresowanie władz sposobem pracy w firmach tłumaczone jest również „przykręcaniem śruby” w ostatnim czasie prywatnym spółkom nowych technologii, których rosnąca potęga zaniepokoiła Pekin.

Reuters przypomina, że w lipcu ByteDance, właściciel TikToka, ogłosił zakończenie od 1 sierpnia pracy w nadgodzinach podczas weekendów. Wcześniej w tym roku głośno było w Chinach o śmierci dwóch pracowników spółki Pinduoduo Inc. W jednym przypadku doszło do samobójstwa, w drugim kobieta zmarła wracając z pracy o 1:30 nad ranem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane