Chiny zwiększą deficyt aby stymulować wzrost

PAP
opublikowano: 06-03-2015, 13:49

Chiny będą mieć w 2015 r. większy, niż przewidywano, deficyt budżetowy, co ma pobudzić aktywność gospodarczą, poinformował w piątek chiński minister finansów Lou Jiwei.

Lou Jiwei
Zobacz więcej

Lou Jiwei Bloomberg

Przedstawione w czwartek w parlamencie przez premiera Li Keqianga dane budżetowe pokazują, że Pekin planował tylko niewielkie zwiększenie deficytu budżetowego o 270 mld juanów (39,6 mld euro) do 2,3 proc. PKB w tym roku z 2,1 proc. w roku ubiegłym.

Tymczasem na piątkowej konferencji prasowej minister finansów oświadczył, że faktyczny deficyt budżetowy będzie znacznie wyższy niż ten zakładany. Jak pisze dziennik "Wall Street Journal", minister powołał się na nową ustawę budżetową, która weszła w życie w styczniu br. i zezwala rządowi centralnemu na odebranie przekazanych w poprzednich latach samorządom i niewydanych przez nie pieniędzy. Te środki nie są uwzględnione w wydatkach Chin na ten rok, ponieważ zostały uprzednio alokowane w samorządach - pisze "WSJ".

Po uwzględnieniu tych środków, podobnie jak nowych rządowych pożyczek na spłacenie starych długów, Chiny odnotują deficyt budżetowy na poziomie 2,7 proc. PKB (1,64 mld juanów, czyli 240,8 mld euro) - wskazał minister Lou.

Chińskie władze zobowiązały się wykorzystać - jak to ujęły - ekspansywną politykę fiskalną do zamortyzowania spowolnienia gospodarczego. "Polityka fiskalna będzie musiała być ekspansywna", zważywszy na ryzyko spowolnienia chińskiej gospodarki, podczas gdy większe rządowe wydatki "będą odgrywały stosunkowo dużą rolę w przeciwdziałaniu spowolnienia" - powiedział szef resortu finansów.

"Chiny wydadzą w tym roku więcej niż wygląda na pierwszy rzut oka; zwiększą wydatki, żeby pobudzić aktywność gospodarczą. Zabiorą niewydane przez samorządy pieniądze i następnie je wydadzą" - podsumowuje "Wall Street Journal".

Chiny - przypomina - zmagają się z wieloma trudnościami gospodarczymi, w tym załamaniem rynku nieruchomości, utrzymującym się nadmiernym potencjałem produkcyjnym przemysłu i wzrostem poziomu zadłużenia.

Dostrzegając rosnące trudności, chińscy przywódcy obniżyli roczny cel wzrostu do 7 proc. PKB w 2015 roku, czyli najniższego poziomu w ciągu 24 lat. Tymczasem, chińskie władze zobowiązały się również do korzystania z bardziej aktywnej polityki fiskalnej w celu stabilizacji wzrostu przy jednoczesnym zachowaniu ostrożnej polityki pieniężnej w obawie, że zbyt duży kredyt jeszcze bardziej pogorszyłby problemy zadłużeniowe Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu