Chmura dla startupów!

  • Michał Romanowski
11-07-2013, 07:46

Projekt internetowy w pierwszym roku rozwoju pochłania dziesiątki tysięcy złotych. Firmy w tej fazie, czyli w pierwszym okresie działalności, nie generują zysków, co zmusza ich twórców do bardzo radykalnych oszczędności. A jak zacząć biznes w internecie lub w oparciu o rozwiązania dostępne poprzez sieć WWW, nie inwestując w serwery?

Profesjonalne rozwiązania serwerowe najczęściej dedykowane są dużym korporacjom, z dużymi wymogami odnośnie dostępnych zasobów, zakresu funkcjonalności czy bezpieczeństwa. Tak wyśrubowane wymagania sprawiają, że sprzęt ten jest drogi. Nie mniej istotny jest też fakt, że kupując serwer, zawsze kupujesz „na górkę”, czyli płacisz za zasoby, których na razie nie wykorzystasz. A na tym etapie rozwoju firmy mało kogo stać na to, aby zamrażać potrzebną gotówkę w nieefektywnie wykorzystanym sprzęcie.

Twórca startupu ma przed sobą wiele zadań do spełnienia. Musi dbać o rozwój produktu/usługi, szukać modelu biznesowego, pozyskiwać klientów, przekonywać ich do swojej firmy, budować zaufanie... Jest jednocześnie szefem, księgowym, marketingowcem i sprzedawcą. Chętnie więc korzysta z każdej możliwości delegowania zadań czy przerzucenia odpowiedzialności za podjęte decyzje, jak na przykład z decyzji dotyczącej obsługi serwera – to dla niego nieoceniona pomoc, bo biorąc gotowy produkt (w tym przypadku konkretny pakiet usług) oszczędza czas i energię.

Dlaczego akurat chmura?
U podstaw funkcjonowania cloud computingu leży założenie, że chmura jest skalowalna, łatwo dostępna i tania, ponieważ płaci się tylko za zasoby, które się zużyje.

Skalowalność chmury oznacza, że zasoby serwerowe będą rosły wraz z biznesem. Firma na początku działalności nie potrzebuje ogromnych mocy obliczeniowych, niekończących się zasobów dyskowych czy gigantycznego RAM-u. Warto wiec skonfigurować serwer z minimalną możliwą konfiguracją i płacić za niego odpowiednio mało pieniędzy. Gdy ruch w serwisie się zwiększa, bez problemu można zmienić ustawienia serwera w czasie rzeczywistym

Można  oszczędzić również, zmieniając ustawienia zasobów w zależności od ruchu w serwisie w określonych porach dnia czy roku. Jeśli klienci w wakacje mniej chętnie korzystają z serwisu, można konfigurację serwera zmniejszyć do najniższej instancji. Gdy przed świętami ruch gwałtownie się zwiększa, w prosty sposób zwiększa się również zasoby serwera.

Łatwy dostęp do ustawień oznacza możliwość odpalenia serwera w chmurze paroma kliknięciami myszki, bez podpisywania umów, pytaniami o NIP czy REGON. Użytkownik akceptuje regulamin dostawcy chmury, konfiguruje własne serwery i już jest on-line. To nieraz jedyna droga dla pomysłodawców, którzy postanawiają najpierw stworzyć produkt czy usługę, a dopiero później rejestrować firmę.
Stosunkowo niskie koszty serwerów w chmurze pozwalają przesunąć środki na rozwój produktu, marketing czy prace programistyczne.


Dla Polskich startupów chmura za darmo!
Do programu może przystąpić, każdy rozpoczynający biznes internetowy przedsiębiorca. Po wstępnej weryfikacji otrzyma on w pełni skalowalną chmurę obliczeniową bez limitów na rok. Dostęp do chmury przez czas trwania programu jest bezpłatny. Na przedsiębiorcy nie ciąży żadne zobowiązania względem e24cloud. Może on w każdej chwili z programu zrezygnować.

„Przed rozpoczęciem pracy w e24cloud.com, ponad 3 lata spędziłem pracując dla jednego z prężnej inwestujących w Polsce funduszy VC – SpeedUP Venture Capital Group”- mówi Michał Romanowski, pomysłodawca programu- „Miałem wówczas styczność z ogromną ilością niezwykle kreatywnych ludzi chcących złożyć swój własny startup. Ich pomysły, może nie zawsze uzasadnione biznesowo, były niezwykle ciekawe i twórcze. Niestety większość z tych pomysłodawców nie podjęła wyzwania stworzenia własnej firmy, potykając się o problemy finansowe już na samym wstępie. A przecież nie zawsze od razu pozyska się finansowanie swojego pomysłu z zewnątrz. Warto też iść do inwestora z działającym już prototypem rozwiązania. Właśnie min dla takich osób kierujemy naszą ofertę. Chcemy, aby przez rok nie martwili się o swoją strukturę serwerową, to bierzemy na siebie, niech w tym czasie skupią się na rozwoju swojego biznesu, znalezieniu idealnego modelu biznesowego oraz być może pozyskaniu inwestora. Chcemy w ten sposób przyczynić się do rozwoju polskich startupów”.


Aby przystąpić do programu należy wypełnić formularz rejestracyjny na stronie www.chmuradlastartupów.pl. Nie weryfikujemy pomysłów pod względem szans biznesowych, lecz chcemy jedynie zweryfikować przydatność chmury dla danego projektu. Po szybkiej weryfikacji przedsiębiorca otrzyma nielimitowany, darmowy dostęp do chmury e24cloud na rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Romanowski, marketing manager e24cloud

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Chmura dla startupów!