Chodorkowski apeluje o odstąpienie od drugiego procesu

DI, PAP
opublikowano: 06-04-2010, 15:32

Odbywający karę więzienia były szef Jukosu Michaił Chodorkowski stanął po raz pierwszy przed sądem, w którym toczy się jego drugi proces, i zaapelował o odstąpienie od procesu z braku dowodów przestępstwa.

Chodorkowski jest oskarżony o zdefraudowanie ropy wydobytej przez Jukos, której wartość przekroczyła 25 mld dolarów i o wypranie zysków z niej. Zarzuty te adwokaci Chodorkowskiego uważają za niepoważne.

Oskarżenia wobec Chodorkowskiego i jego partnerów biznesowych, które sięgają roku 2003, są przez wielu uważane za karę za konflikt z Kremlem, gdzie wówczas zasiadał Władimir Putin, który i obecnie - jako premier - pozostaje nie mniej wpływowym politykiem - pisze agencja Associated Press.

Obrońcy Chodorkowskiego utrzymują, że prokuratorzy nie przygotowali dowodów na poparcie zarzutów, które opierają się na domniemaniach, że Chodorkowski i jego partner biznesowy Płaton Lebiediew zdefraudowali całą ropę Jukosu z lat 1998-2003.

Lebiediew, który we wtorek pierwszy wystąpił w sądzie, mówił o "zgniłym procesie".

Proces, jak pisze AP, jest uważany za sprawdzian tego, czy prezydent Dmitrij Miedwiediew, który jest sam prawnikiem, poważnie myśli o zreformowaniu rosyjskiego sądownictwa.

Chodorkowskiemu i Lebiediewowi w drugim procesie grozi kara do 22 lat więzienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Chodorkowski apeluje o odstąpienie od drugiego procesu