Chodzi o równość

Jerzy Bartnik
opublikowano: 05-09-2007, 00:00

Związek Rzemiosła Polskiego popiera zawartą w poselskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych propozycję objęcia zwolnieniami od podatku dochodów izb gospodarczych w części przeznaczonej na cele statutowe — z jedną bardzo ważną uwagą, że takie samo zwolnienie powinno zostać przyznane pozostałym organizacjom samorządu gospodarczego przedsiębiorców.

Postulujemy zatem o uzupełnienie art. 17 ust. 1 pkt 39 ustawy o: „organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła” albo w szerszym wariancie propozycji nowelizacji o: „organizacje zrzeszające przedsiębiorców działające na podstawie odrębnych ustaw”. Przyjęcie zapisu zaproponowanego w drugim wariancie spowoduje, że nie będzie potrzeby wymieniania wszystkich organizacji zrzeszających przedsiębiorców na podstawie odrębnych ustaw. Podstawowe zadania statutowe organizacji samorządu rzemiosła są tożsame z zadaniami określonymi dla organizacji pracodawców, a także dla izb gospodarczych. Dlatego nie ma powodów, aby zwolnieniem od podatku obejmować wyłącznie organizacje które działają na podstawie o ustawy o organizacjach pracodawców czy ustawy o izbach gospodarczych.

Uważamy, że nie ma argumentów, aby dalej utrzymywać nierówność pomiędzy organizacjami samorządu gospodarczego pełniącymi funkcje organizacji pracodawców, tylko i wyłącznie dlatego, że podstawą ich działania są dwie różne ustawy. Tym bardziej że łączy je ustawa z 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych, w której Związek Rzemiosła Polskiego został uznany za jedną z reprezentatywnych organizacji pracodawców. Nierówności tej nie zmieni objęcie zwolnieniami — dodatkowo — tylko izb gospodarczych.

Jerzy Bartnik

prezes Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jerzy Bartnik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu