Ciech: kupić czy sprzedać?

KZ
12-07-2013, 12:32

Kilka dni temu analitycy DM BZ WBK włączyli akcje Ciechu do rekomendowanego portfela. Natomiast dziś specjaliści DM BDM obniżyli zalecenie z "redukuj" do "sprzedaj".

Analitycy DM BZ WBK wierzą w pozytywne efekty restrukturyzacji Ciechu, co przełożyć się ma na wyraźną poprawę wyników w tym roku (i to już od drugiego kwartału). Ponadto, DM  BZ WBK spodziewa się w serii informacji o dezinwestycjach koncernu.

Krystian Brymora z DM BDM podkreśla tymczasem, że wyniki spółki za I kwartał nie spełniły jego oczekiwań.

- Mimo podwyżki europejskich cenników sody przy niższych kosztach węgla, oczyszczone marże w kluczowym segmencie spółki okazały się nawet niższe niż w ubiegłym roku, na co wpływ w dużej mierze miały wyniki rumuńskich i niemieckich zakładów sodowych. Kolejne kwartały również rodzą ryzyko rozczarowań przez spadek popytu z sektora szklarskiego (zamknięcia trzech hut szkła w Skandynawii) i słabsze wyniki Organiki Sarzyna - napisał w uzasadnieniu Krystian Brymora

- W efekcie prowadzony proces dezinwestycji tego podmiotu może się opóźnić bądź cena potencjalnej transakcji nie spełni oczekiwań rynku. W długim terminie nie widzimy już znacznego potencjału poprawy marż w polskich zakładach sodowych, które na tle konkurencji są bardzo wysokie. W rumuńskiej Govorze strukturalnym problemem pozostaje bliskość tureckich konkurentów, a w Niemczech wysokie ceny gazu. Reasumując, obniżamy zalecenie dla spółki z redukuj do SPRZEDAJ ustalając jednocześnie cenę docelową na 19,9 zł - dodaje analityk DM BDM.

W piątek o godz. 12.10 kurs Ciechu rósł o 0,9 proc. do 25,42 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Chemia / Ciech: kupić czy sprzedać?