Cięcia stóp przez Fed i ECB poprawiły nastroje w Europie

Marek Druś
opublikowano: 17-09-2001, 19:24

Europejskie giełdy zakończyły poniedziałkową sesję wzrostami, do czego przyczyniły się w znacznej mierze władze Fed i Europejskiego Banku Centralnego, które zdecydowały się na obniżkę stóp procentowych o 50 punktów bazowych.

Giełdy w Europie zaczęły poniedziałkowe sesje od spadków, które dopiero po jakimś czasie zostały zniwelowane. Poprawę nastrojów przyniosła informacja o decyzji Fed, który postanowił po raz ósmy w tym roku obniżyć stopy procentowe, tym razem o 50 p.b. Indeksy zaczęły rosnąć w oczekiwaniu, że pierwsza sesja za Oceanem nie przyniesie dużych spadków wobec działań banku centralnego nakierowanych na zniwelowanie skutków zeszłotygodniowych zamachów w USA. Kolejnym pozytywnym sygnałem było obniżenie stóp o 0,5 proc. także przez Europejski Bank Centralny, do czego doszło pod koniec sesji w Londynie i Paryżu. Indeksy wszystkich rynków zareagowały na tą wiadomość poprawą wcześniejszych wzrostów.

Wśród najlepiej notowanych akcji znalazły się papiery przedstawicieli branży ubezpieczeniowej, którzy najbardziej ucierpieli w wyniku ataku na nowojorskie centrum finansowe. W górę poszła cena m.in. Munich Re i Swiss Re, jednych z największych towarzystw reasekuracyjnych na świecie, niemieckiego Allianza oraz należącego do niego francuskiego AGF. W górę poszła cena innej znaczącej francuskiej spółki ubezpieczeniowej, AXA.

Po ostatnich, zdecydowanych spadkach, zdrożały udziały Deutsche Telekom i DaimlerChrysler. Na giełdzie paryskiej wyraźny wzrost notowały papiery koncernu medialnego Vivendi Universal.

Zapowiedź działań USA i pozostałych krajów NATO wobec autorów zeszłotygodniowych zamachów terrorystycznych wpłynęła na poprawę wyceny udziałów przedstawicieli sektora zbrojeniowego. Ponownie wzrostami kursów zakończyły sesję akcje brytyjskiego BAE Systems i francuskiego Thales.

Inwestorzy kontynuują wyprzedaż papierów linii lotniczych. W poniedziałek znów przecenie uległy akcje Lufthansy, Swissair i Air France. Udziały British Airways, największego europejskiego przewoźnika lotniczego, notowały na koniec sesji minimalny spadek ceny.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Cięcia stóp przez Fed i ECB poprawiły nastroje w Europie