Ciekawe propozycje

Krajowa Izba Gospodarcza
opublikowano: 04-02-2010, 00:00

Proponowane przez resort pracy zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mogą pozytywnie wpłynąć na poziom zatrudnienia w Polsce — uważają przedsiębiorcy skupieni w Krajowej Izbie Gospodarczej. Z punktu widzenia osób prowadzących lub rozpoczynających działalność gospodarczą, ważne są m.in. zmiany w zakresie utrzymania statusu bezrobotnego przez osoby, które zgłosiły zawieszenie prowadzenia działalności. Na poparcie zasługuje również prawo do gromadzenia przez publiczne służby zatrudnienia danych osób, które mogą skorzystać ze wszystkich świadczonych przez te instytucje usług.

Interesujące wydaje się rozdzielenie dotychczasowego przepisu o nieprzyjmowaniu przez powiatowe urzędy ofert pracy zawierających wymagania uznawane za dyskryminujące oraz ofert naruszających prawa pracownicze. Te pierwsze nadal byłyby odrzucane, natomiast oferty pracodawców, którzy naruszyli prawa pracownicze lub wobec których mogą potwierdzić się obawy, iż je naruszają — byłyby jednak przyjmowane. Może to pozytywnie wpłynąć na liczbę ofert pojawiających się w urzędach pracy.

Pozytywna dla biznesu może być także zmiana, dzięki której pracodawcy znajdujący się w przejściowych trudnościach finansowych, zatrudniający cudzoziemców, będą mogli obniżać wymiar czasu pracy i obniżać wynagrodzenia bez konieczności składania wniosku do wojewody o zmianę decyzji w sprawie zezwolenia na pracę

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krajowa Izba Gospodarcza

Polecane