Ciemne chmury nad kopalniami

Maria Trepińska
opublikowano: 26-09-2006, 00:00

Związkowcy krytykują strategię dla węgla, a czas ucieka. Już w marcu kopalniom może zagrozić widmo bankructwa.

Od kilku tygodni toczy się debata nad projektem strategii dla górnictwa węgla kamiennego na lata 2007-15. W piątek dokument analizowali w Ministerstwie Gospodarki szefowie spółek węglowych. Gospodarzem spotkania był wiceminister Paweł Poncyljusz. Wczoraj w Katowicach odbyła się konferencja zorganizowana przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. Bez wiceministra Poncyljusza.

Atak na ministra

Na ministra z transparentami „Osłony dla Poncyljusza — 500 zł”, „Poncyljusz to Thatcher” czekali związkowcy ze Związku Zawodowego Górników w Polsce (ZZGwP). Wiceminister jednak nie przyjechał, a w oświadczeniu napisał, że ze względu na przekazywanie nieprawdziwych informacji na jego temat przez organizatorów konferencji.

Zabrakło także szefów spółek węglowych. Dlatego pierwsze skrzypce grali związkowcy, były minister gospodarki Janusz Steinhoff (AWS) oraz byli wiceministrowie: Jan Szlązak (AWS) i Jerzy Markowski (SLD).

— To bardzo nieprofesjonalnie napisany program — ocenił Janusz Steinhoff.

Brzmiało to zaskakująco, bo za AWS współtworzył on program reformy wraz z Andrzejem Karbownikiem, który także teraz pracował przy nowej strategii.

Związkowcy nie zostawili suchej nitki na strategii, ale nie zaproponowali nic w zamian.

— Z minionych czasów nie wyciągnięto żadnych wniosków, zaczyna się powielać błędy — mówi Andrzej Chwiluk, szef ZZGwP.

Racje ekonomisty

Profesor Andrzej Barczak z Akademii Ekonomicznej, członek rady nadzorczej Kompanii Węglowej (KW), zwrócił uwagę, że brakuje czasu.

— Konieczna jest nowa ustawa górnicza, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Jeśli jej nie będzie, spółki węglowe znajdą się w trudnej sytuacji. W marcu może im zagrozić widmo bankructwa — mówi prof. Barczak.

Rzecz w tym, że pogarsza się płynność spółek. KW od czerwca ma straty, a związkowcy sprzeciwiają się zmianom w branży, nawet prywatyzacji poprzez giełdę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy