Cień konstytucji

Jacek Zalewski
opublikowano: 09-03-2007, 00:00

Dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej, czyli głów państw i szefów rządów, teoretycznie ma określić stosunek Unii Europejskiej do palących problemów energetycznych i ekologicznych. Jednak prezydencja niemiecka w praktyce traktuje spotkanie w Brukseli tylko jako roboczy przystanek przed gigantyczną fetą, zaplanowaną w Berlinie 24 i 25 marca z okazji półwiecza rzymskich traktatów założycielskich wspólnot europejskich.

Przygotowywana przez Niemcy deklaracja o przyszłości UE oraz debata konstytucyjna — to zupełnie odrębny temat. W wątku energetycznym dość oczywistym interesem Polski jest poparcie liberalizacji rynku gazu i elektryczności, w tym przez rozdział własnościowy, ale pod warunkiem ustanowienia gwarancji prawnych, przeciwdziałających niekontrolowanym inwestycjom firm energetycznych z państw trzecich — czyli z Rosji. Unia powinna także wzmocnić zewnętrzną politykę energetyczną, stopniowo odchodząc od kontraktów długoterminowych na rzecz porozumień ramowych o zakupie energii, zawieranych w imieniu całej UE przez Komisję Europejską. Powinniśmy popierać dochodzenie do 20-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym bilansie energetycznym UE, ale nie bezwarunkowo. Chodzi o rozszerzenie możliwości wykorzystywania bardzo ważnych dla Polski środków spójnościowych do realizacji inwestycji ekotechnologicznych.

Na cyklicznych spotkaniach Rady Europejskiej przy brukselskim rondzie Schumana czwartek jest dniem rozpoznawczym i kończy się wspólną kolacją szefów delegacji. Polskę kolejny raz — chyba już na stałe, a przynajmniej do odwołania — reprezentuje Lech Kaczyński. Na takie rozwiązanie nie zgodziłby się żaden „obcy” premier, ale bracia Kaczyńscy tak zgodnie postanowili. Trudno się jednak spodziewać, że podwyższenie rangi szefa delegacji zagwarantuje uwzględnienie interesów Polski, które w kwestiach energetycznych nie są tożsame z priorytetami przewodzących unijnemu stadu Niemiec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu